Luftë diplomatike mes Indisë dhe Kanadasë, shtetet dëbojnë ambasadorët  pas vrasjes së liderit të Sikh

Luftë diplomatike mes Indisë dhe Kanadasë, shtetet dëbojnë ambasadorët pas vrasjes së liderit të Sikh

09:06, 19/09/2023

India ka hedhur poshtë akuzat e kryeministrit kanadez Justin Trudeau se vendi kishte ndonjë rol në vdekjen e një udhëheqësi kanadez sikh. Hardeep Singh Nijjar u qëllua për vdekje jashtë një tempulli Sikh më 18 qershor në British Columbia.

Trudeau tha se inteligjenca kanadeze kishte gjetur një lidhje midis vdekjes së tij dhe shtetit indian. Ministria e Jashtme e Indisë i përshkroi pretendimet si “absurde” dhe të motivuara politikisht.

Nijjar, 45 vjeç, u qëllua për vdekje në automjetin e tij nga dy persona të armatosur të maskuar në një mbrëmje të mesit të qershorit në Guru Nanak Sikh Gurdëara në Surrey, një qytet rreth 30 km (18 milje) në lindje të Vankuverit.

 India e ka përshkruar më parë atë si një terrorist që udhëhoqi një grup separatist militant, akuza që mbështetësit e tij i quajnë “të pabaza”.

Kryeministri Justin Trudeau akuzoi qeverinë indiane se qëndron pas vrasjes së liderit kanadez të Sikh, Hardeep Singh Nijjar.

Një diplomat i lartë kanadez është urdhëruar të largohet nga India, tha ministria e jashtme indiane, disa orë pasi Otava dëboi një diplomat indian pas përshkallëzimit të tensioneve mes dy endeve pas vrasjes se   separatistit sik, Hardeep Singh Nijjar në fillim të këtij viti.

Marrëdhëniet midis Kanadasë dhe Indisë janë të tensionuara. Bisedimet tregtare janë prishur dhe Kanadaja sapo anuloi një mision tregtar në Indi që ishte planifikuar më vonë këtë vit.

Protestat e grupeve pro-Sikh të pavarësisë në Kanada kanë zemëruar qeverinë e kryeministrit Narendra Modi.

Kanadaja të hënën tha se "po ndiqte në mënyrë aktive akuza të besueshme" që lidhin agjentët e qeverisë indiane me vrasjen e liderit separatist Sikh Hardeep Singh Nijjar jashtë një qendre kulturore në Surrey, British Columbia më 18 qershor.

Nijjar thuhet se po organizonte një referendum jozyrtar në Indi për një komb të pavarur Sikh në kohën kur u qëllua për vdekje.

India e hodhi poshtë akuzën kanadeze si "absurde dhe të motivuar" dhe i kërkoi asaj që në vend të kësaj të ndërmarrë veprime ligjore kundër elementëve anti-indianë që veprojnë nga toka e saj.

Lëvizja e Pavarësisë Sikh, ose Khalistan, është e ndaluar në Indi, ku zyrtarët e shohin atë dhe grupet e lidhura si një kërcënim për sigurinë kombëtare. Por lëvizja ka ende një mbështetje në Indinë veriore, si dhe vende si Kanadaja dhe Mbretëria e Bashkuar, të cilat janë shtëpia e një diaspore të konsiderueshme Sikh.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau i tha parlamentit të hënën se ai foli për vrasjen e Nijjar me Modi në Samitin e Grupit të 20 (G20) javën e kaluar. Ai tha se i tha Modit se çdo përfshirje e qeverisë indiane do të ishte e papranueshme dhe se ai kërkoi bashkëpunim në hetim.

 “Çdo përfshirje e një qeverie të huaj në vrasjen e një qytetari kanadez në tokën kanadeze është një shkelje e papranueshme e sovranitetit tonë,” tha ai. "Në termat më të fortë të mundshëm, unë vazhdoj t'i bëj thirrje qeverisë së Indisë që të bashkëpunojë me Kanadanë për të arritur deri në fund të kësaj çështjeje."

Të martën, ministria e jashtme e Indisë lëshoi një deklaratë, duke hedhur poshtë akuzat dhe duke thënë se Trudeau kishte bërë akuza të ngjashme me Modi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco