Komandanti i ushtrisë ukrainase pretendon se 3 brigada elitare ruse janë 'grimcuar' në lindje

Komandanti i ushtrisë ukrainase pretendon se 3 brigada elitare ruse janë 'grimcuar' në lindje

08:12, 19/09/2023

Gjenerali në komandën e forcave tokësore ukrainase tha se trupat e tij kanë shpartalluar tre nga brigadat më të mira ruse që luftojnë në vijat e frontit në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës.

Gjenerali Oleksandr Syrskyi tha gjithashtu të hënën se rimarrja e dy fshatrave të Ukrainës lindore në ditët e fundit – Klishchiivka dhe Andriivka , që të dyja ndodhen në tokë më të lartë pranë qytetit të shkatërruar të Bakhmut – ishte një përparim i rëndësishëm.

"Në luftimet në seksionin Bakhmut, disa nga njësitë më të mira të armikut janë shtypur dhe kanë humbur plotësisht fuqinë e tyre luftarake," tha Syrskyi në një deklaratë.

Njësitë ruse në fjalë ishin brigada e 72-të e pushkëve me motor si dhe brigadat 31-të dhe 83-të sulmuese ajrore.

Duke përshëndetur rimarrjen e Klishchiivka dhe Andriivka, Syrskyi tha se forcat ukrainase po vazhdonin përparimin e tyre dhe kishin njëfarë suksesi duke depërtuar linjat e mbrojtjes ruse, megjithëse forcat e Moskës po kundërsulmonin nga drejtime të shumta në një përpjekje për të rifituar pozicionet e tyre të humbura.

"Këto vendbanime, në pamje të parë të vogla, ishin elementë të rëndësishëm në vijën mbrojtëse të armikut, e cila shtrihej nga Bakhmut në Horlivka," tha Syrskyi në aplikacionin e mesazheve Telegram, duke iu referuar një qyteti rreth 40 km (25 milje) nga Bakhmut.

“Si rezultat i veprimeve të suksesshme të trupave tona, linja mbrojtëse e armikut – të cilën ai u përpoq ta mbyllte duke hedhur të gjitha rezervat e disponueshme në betejë – u thye”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco