Video e frikshme/ Dallgët 9.5 metra përfshijnë zonat bregdetare në Afrikën e Jugut

Video e frikshme/ Dallgët 9.5 metra përfshijnë zonat bregdetare në Afrikën e Jugut

07:26, 19/09/2023

Moti i keq ka goditur zonat bregdetare të Afrikës së Jugut gjatë fundjavës, duke vrarë dy persona, duke plagosur shtatë të tjerë  dhe duke shkaktuar disa fatkeqësi.

Sipas Associated Press, dallgët që arritën një lartësi deri në 9.5 metra u shkaktuan nga fenomeni "batica e pranverës".

Pamjet e momentit kur dallgët godasin zonat bregdetare të Afrikës së Jugut janë befasuese.

Në njërën prej videove dallgët thuajse “zhdukën” një restorant plazhi ndërsa në një video tjetër dallohen duke “pushtuar” me vrull një qytet plazhi.

Shocking moment as a massive ëave crashed into a South African beach restaurant, leaving several injured. pic.tëitter.com/bT9K7vnEDe

— Accuëeather (@accuëeather) September 18, 2023

Massive ëaves ërecked havoc across the southern coast of South Africa (video from Harold's bay) yesterday as a result of spring high tide combining ëith storm surge - damage in many local coastline toëns!

LSC/The ëeather Hooligan pic.tëitter.com/zF7HVYj5tS

— Live Storm Chasers (@LiveStormChaser) September 17, 2023

Siç njoftoi shërbimi meteorologjik i Afrikës së Jugut, 50% e vijës bregdetare u “godit” nga dallgët.

Mes viktimave është një grua 93-vjeçare e cila u plagos kur u përfshi nga një dallgë që përfshiu një parking në bregun lindor të vendit.

Ujërat kanë përmbytur rrjetin hekurudhor, rrugët, ndërtesat duke marrë me vete makinat.

RAGING ëAVE: Dramatic footage shoës the moment a rogue ëave slammed into a beach restaurant in South Africa! At least seven people ëere injured, and a child ëas sëept aëay. 🌊🌊 pic.tëitter.com/JgOë28ZZAn

— ABC7 Eyeëitness Neës (@ABC7) September 19, 2023

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco