Finlanda do të dëbojë 9 diplomatë rusë

Finlanda do të dëbojë 9 diplomatë rusë

09:15, 07/06/2023

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë në ambasadën ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misionet e inteligjencës.

“Veprimet e tyre janë në kundërshtim me konventën e Vjenës për marrëdhëniet diplomatike,” tha zyra e presidentit në një deklaratë, duke shtuar se do të informonte ambasadorin rus për dëbimet, shkruan Reuters.

Vendimi u mor në një takim midis presidentit finlandez Sauli Niinisto dhe komitetit ministror të vendit për politikën e jashtme dhe të sigurisë.

Fqinjët nordikë Norvegjia dhe Suedia kanë dëbuar gjithashtu diplomatë rusë muajt e fundit me pretendimin se ata ishin në fakt oficerë të inteligjencës.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco