Stoltenberg: Dera është e hapur për anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Stoltenberg: Dera është e hapur për anëtarësimin e Ukrainës në NATO

21:22, 01/06/2023

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të enjten në Oslo se “dera e NATO-s është e hapur” për anëtarësimin e Ukrainës në aleancë dhe Rusia nuk ka “veto kundër zgjerimit të NATO-s”.

Stoltenberg i bëri komentet në një takim jozyrtar të NATO-s të mbajtur në kryeqytetin norvegjez.

Kur u pyet për sulmet me raketa në Kiev, Stoltenberg i quajti sulmet ndaj civilëve ukrainas “një krim lufte” dhe e krahasoi ato me sulmet terroriste të 22 korrikut të vitit 2011 në Norvegji.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s kujtoi gjithashtu angazhimet dhe veprimet e ndërmarra tashmë nga aleatët e Kievit, veçanërisht në aspektin ushtarak, duke theksuar se është e nevojshme të krijohet një kornizë që garanton siguri për të parandaluar që historia të përsëritet.

“Ne nuk e dimë se kur përfundon lufta, por duhet të sigurohemi që kur të përfundojë, ne kemi marrëveshje të besueshme për të garantuar sigurinë e Ukrainës në të ardhmen dhe për të thyer ciklin e agresionit të Rusisë”, tha Stoltenberg, shkruan Euronews.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco