Një armëpushim në Ukrainë do të çonte në një 'konflikt të ngrirë', thotë Ursula von der Leyen

Një armëpushim në Ukrainë do të çonte në një 'konflikt të ngrirë', thotë Ursula von der Leyen

16:22, 31/05/2023

Presidentja e Komisionit Evropian sugjeroi që një grup "shtetesh me të njëjtin mendim" të ofrojnë garanci sigurie për Ukrainën.

Një armëpushim i mundshëm në Ukrainë do të krijonte një konflikt të ngrirë, do të rriste paqëndrueshmërinë rajonale dhe do të dekurajonte rindërtimin e vendit të shkatërruar nga lufta, pasi armiqësitë mund të "shpërthejnë përsëri e në çdo kohë", thotë Ursula von der Leyen.

“Ne duam një paqe të drejtë, një paqe që nuk e shpërblen agresorin, por një që mbështet parimet e Kartës së OKB-së dhe të drejtën e popullit ukrainas për të qenë zot i së ardhmes së vet,”, tha presidentja ei Komisionit Evropian në një fjalim të mbajtur më Të mërkurën në mëngjes në konferencën Globsec në Bratislavë.

Në ndërhyrjen e saj, von der Leyen lëshoi një refuzim të qartë ndaj një armëpushimi, i cili, sipas saj, nuk do t’i jepte fund pushtimit në shkallë të gjerë dhe thjesht do të konsolidonte fitimet territoriale të bëra nga Rusia që nga shkurti 2022.

Ideja e një armëpushimi është hedhur poshtë gjithashtu nga Ukraina, e cila po përgatitet të nisë një kundërofensivë, por ka pasur miratim nga Kina dhe Brazili, dy vende që Perëndimi dyshon se kanë marrë anën e Moskës në luftë.

"Një armëpushim që rezulton në një konflikt të ngrirë nuk do të sjellë paqe të qëndrueshme. Në fund të fundit, një armëpushim ishte në fuqi pas vitit 2014 dhe ne e dimë se çfarë ndodhi me atë marrëveshje shkurtin e kaluar kur Rusia pushtoi," tha von der Leyen, duke iu referuar marrëveshjeve të Minskut që supozohej të siguronin një armëpushim në rajonin e Donbasit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco