Alpinisti gjerman gjendet i vdekur pranë majës së Himalajeve

Alpinisti gjerman gjendet i vdekur pranë majës së Himalajeve

13:49, 31/05/2023

Një alpinist gjerman dhe skiator ekstrem është gjetur i vdekur në malin e tretë më të lartë në botë, në Himalaje, pesë ditë pasi ishte zhdukur.

Trupi i Luis Stitzinger u zbulua të martën në malin Kanchenjunga në një lartësi prej 8400 metrash, tha për Himalayan Times shefi i kompanisë që organizoi ngjitjen për ta gjetur.

Stitzinger, 54 vjeç, i cili bëri emër në skenën e sporteve malore përmes zbritjeve spektakolare të skijimit, ishte ngjitur në Kanchenjunga pa oksigjen shtesë ose ndihmë nga guidat lokale.

Ai filloi ngjitjen e tij për në majë në orën 18:00 të mërkurën e kaluar nga një kamp në një lartësi prej rreth 7600 metrash dhe arriti kulmin në orën 17:00 të nesërmen. Ai komunikoi për herë të fundit me radio në orën 21:00 të asaj dite.

Stitzinger kishte planifikuar të kthehej në kamp me ski, por nuk arriti kurrë në vend dhe nuk mund të lokalizohej përmes GPS. Për shkak të kushteve ekstreme të motit në majë, një ekip shpëtimi u nis vetëm katër ditë më vonë.

Stitzinger kreu disa nga ekspeditat me gruan e tij, Alix von Melle, e cila kryeson listën e femrave alpiniste gjermane në shkallën tetë mijë, me shtatë samite të tilla. Në vitin 2015, dyshja publikuan një libër për pasionin e tyre të përbashkët për alpinizmin.

“Unë nuk ngjitem në mal sepse dua të thyej një rekord”, tha Stitzinger për Die Welt në 2007.

Për mua ka të bëjë me përvojën e natyrës dhe fizikës. Kjo është edhe më intensive kur trupi nxehet.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco