Minsku sot, kryeqyteti evropian i të burgosurve politikë

Minsku sot, kryeqyteti evropian i të burgosurve politikë

16:27, 30/05/2023

Shtypja e vazhdueshme e mospajtimit nga Lukashenko është një katastrofë që po shpaloset pikërisht tani në mes të Evropës dhe në kufirin e BE-së. Ata që heshtin për këtë do të ketë një kosto të konsiderueshme, shkruajnë Anna Zlatkovskaya, Inna Kavalionak dhe Vita Dudko.

Viti 2020 ishte një nga vitet më domethënëse në historinë e Bjellorusisë. Ishte viti i zgjedhjeve presidenciale dhe i forti Aleksandër Lukashenka shpalli fitoren, megjithëse rezultatet u refuzuan si nga populli bjellorus ashtu edhe nga komuniteti ndërkombëtar.

Gjatë gjithë pjesës së mbetur të vitit 2020, protesta masive u zhvilluan në Bjellorusi, të ndjekura nga një goditje me forcë. Të arrestuarit gjatë protestave janë të burgosurit politikë të ditëve të sotme.

Tani për tani, numri i tyre është 1772, dhe kur të gjitha dënimet e tyre me burg mblidhen, totali del në mendje 7717 vite që ata pritet të kalojnë pas hekurave.

Lukashenko fitoi në mënyrë të drejtë vetëm një herë

Në Bjellorusi ka pasur gjithmonë të burgosur politikë, por më parë fokusi ishte te akuzat individuale. Që nga maji 2020 – muaj para zgjedhjeve të gushtit – kishte vetëm dy raste të tilla.

Megjithatë, gjatë gati 30 viteve të pushtetit të Lukashenkos, njerëzit i janë nënshtruar persekutimit, arrestimeve të paligjshme dhe dhunës.

Deri më sot, rastet e zhdukjeve të kundërshtarëve kryesorë politikë të Lukashenkos të viteve 1990, si Yuriy Zakharanka, mbeten të pazgjidhura.

Image

Të vetmet zgjedhje që Aliaksandar Lukashenko fitoi me drejtësi ishin ato të vitit 1994.

Zgjedhjet e mëvonshme u dëmtuan nga shkelje, të cilat shkaktuan reagime si nga komuniteti ndërkombëtar ashtu edhe nga populli bjellorus.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco