BE debaton për komisionin 'e ndikimit rus' në Poloni

BE debaton për komisionin 'e ndikimit rus' në Poloni

16:42, 30/05/2023

Këshilli i Përgjithshëm i BE-së po diskuton mbi shqetësimet se një komision i ri i ndikimit rus në Poloni mund të përdoret për të ndaluar politikanët e opozitës të kandidojnë për poste, pa të drejtë apelimi.

Këshilli i Çështjeve të Përgjithshme të BE-së u takua të martën në Bruksel për të mbajtur seanca dëgjimore mbi sundimin e ligjit në Poloni dhe respektimin e vlerave të BE-së në Hungari.

Komisioneri Evropian për Drejtësinë, Didier Reynders, shprehu shqetësimin për krijimin e një komisioni hetimor në Poloni, i cili mund të ketë fuqinë për të bllokuar qytetarët nga postet publike në emër të një hetimi për "ndikimin rus".

Brukseli është i shqetësuar se paneli i ri mund të përdoret kundër gjyqtarëve të pavarur në Poloni dhe Komisioneri i Komisionit Evropian për Drejtësinë tha se BE "nuk do të hezitojë të marrë masa" nëse gjykohet e nevojshme.

Ai tha: “Ne jemi veçanërisht të shqetësuar nga miratimi i një ligji të ri në Poloni për një komision të posaçëm, i cili, me anëtarë të zgjedhur nga Parlamenti, do të lejojë që qytetarëve t'u hiqet e drejta për të mbajtur një post zgjedhor, pa mundësinë e rishikimit ligjor. ”

Parlamenti polak e miratoi projektligjin për ndikimin rus të premten, më 26 maj, me 234-219 diferencë, me një abstenim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco