Ukraina vendos 50 vjet sanksione ndaj aleatit të Rusisë, Iranit

Ukraina vendos 50 vjet sanksione ndaj aleatit të Rusisë, Iranit

07:48, 30/05/2023

Ukraina ka vendosur sanksione të reja ndaj Iranit për një periudhë 50-vjeçare në përgjigje të asaj që Kievi e sheh si rolin e Teheranit në furnizimin me armë të Moskës .

Masa, e njoftuar nga parlamenti i Ukrainës në një postim në Telegram të martën, përfshin një ndalim të eksporteve të "mallrave ushtarake dhe me përdorim të dyfishtë" në Iran dhe "pezullimin e detyrimeve ekonomike dhe financiare në favor të banorëve të Iranit".

Sanksionet gjithashtu ndalojnë mallrat iraniane të kalojnë tranzit nëpër Ukrainë dhe ndalojnë avionët iranianë të fluturojnë nëpër hapësirën ajrore të Ukrainës.

Një kontekst: Rusia ka shtuar sulmet në kryeqytetin e Ukrainës Kiev këtë muaj me dronët Shahed të prodhuar nga Irani , duke rezultuar në shkatërrimin e infrastrukturës dhe vdekjen e civilëve.

Javën e kaluar, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i kërkoi popullit iranian të mos jetë "bashkëpunëtor në terrorin rus". Ai tha të mërkurën e kaluar se forcat e tij kishin rrëzuar rreth 900 nga më shumë se 1,160 dronë të përdorur kundër Ukrainës – shifra që ka të ngjarë të jenë rritur gjatë breshërisë së sulmeve ajrore të Rusisë në ditët që pasuan.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco