Japonia në gatishmëri ndërsa Koreja e Veriut paralajmëron për lëshimin e satelitit

Japonia në gatishmëri ndërsa Koreja e Veriut paralajmëron për lëshimin e satelitit

08:40, 29/05/2023

Koreja e Veriut ka njoftuar të hënën Japoninë fqinje se planifikon të lëshojë një satelit në ditët në vijim, gjë që mund të jetë një përpjekje për të vënë në orbitë satelitin e parë spiun ushtarak të Phenianit.

Roja bregdetare e Japonisë tha se njoftimi thoshte se dritarja e lëshimit ishte nga 31 maji dhe 11 qershori dhe se mund të ndikojë në ujërat në Detin e Verdhë, Detin e Kinës Lindore dhe në lindje të ishullit Luzon të Filipineve.

Koreja e Veriut ka ndërmarrë gjithashtu një sërë testesh raketash dhe armësh në muajt e fundit, duke përfshirë një raketë të re balistike ndërkontinentale me lëndë djegëse të ngurtë (ICBM) .

Zyra e kryeministrit japonez i kërkoi Koresë së Veriut të përmbahej nga lëshimi dhe tha se do të punonte ngushtë me aleatët.

“Ne i bëjmë thirrje me forcë Koresë së Veriut që të përmbahet nga lëshimi”, tha zyra e kryeministrit në Twitter, duke shtuar se do të bashkëpunojë “me vendet përkatëse, si SHBA dhe Koreja e Jugut”.

Për të nisur një satelit në hapësirë, Koresë së Veriut do t'i duhej të përdorte teknologjinë e raketave me rreze të gjatë veprimi të ndaluar sipas rezolutës së Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Lansimet e saj të kaluara të satelitëve të vëzhgimit të Tokës janë parë si teste të maskuara të raketave.

Sekretari kryesor i kabinetit japonez Hirokazu Matsuno tha se lëshimi do të shkelte rezolutat e OKB-së dhe ishte një "kërcënim për paqen dhe sigurinë e Japonisë, rajonit dhe komunitetit ndërkombëtar".

Ministri i Mbrojtjes Yasukazu Hamada urdhëroi Forcat Vetëmbrojtëse të Japonisë që të rrëzonin satelitin ose mbeturinat, nëse ka hyrë në territorin japonez.

Qeveria tha se do të bënte gjithçka që mundej për të mbledhur dhe analizuar informacionin nga nisja.

“Pheniani me sa duket ka njoftuar Tokion për nisjen e afërt sepse raketa mund të fluturojë mbi territorin japonez dhe regjimi i Kim dëshiron të pretendojë se po kryen një program legjitim hapësinor,” tha për Al Leif-Eric Easley, një profesor në Universitetin Ewha Woman në Seul. Jazeera në komentet e dërguara me email. “Por njoftimi nuk duket se plotëson standardet ndërkombëtare dhe çdo lëshim satelitor i Koresë së Veriut është i paligjshëm sipas rezolutës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së që ndalon testet e raketave balistike të Koresë së Veriut.”

Koreja e Veriut njoftoi se kishte përfunduar punën në satelitin e saj të parë spiun në prill. Në fillim të këtij muaji, lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un inspektoi një strukturë satelitore ushtarake dhe dha dritën jeshile për një "plan veprimi të ardhshëm". Një lëshim i tillë do të përdorte teknologjinë e raketave me rreze të gjatë veprimi të ndaluar sipas rezolutave të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Analistët thonë se sateliti spiun është pjesë e përpjekjeve të Koresë së Veriut të armatosur me armë bërthamore për të avancuar teknologjinë e vëzhgimit, duke përfshirë dronët, dhe për të përmirësuar aftësinë e saj për të goditur objektivat në rast konflikti.

Mediat e Koresë së Veriut kritikuan më parë planet e Koresë së Jugut, Shteteve të Bashkuara dhe Japonisë për të ndarë të dhëna në kohë reale mbi lëshimet e raketave të Phenianit, duke i përshkruar të tre si duke diskutuar "masa të liga" për shtrëngimin e bashkëpunimit ushtarak.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco