Zelensky: Kievi i mbijetoi të gjitha poshtërsive nga pushtuesit gjatë historisë

Zelensky: Kievi i mbijetoi të gjitha poshtërsive nga pushtuesit gjatë historisë

08:38, 29/05/2023

Kievi dhe të gjitha qytetet e Ukrainës, e gjithë Ukraina, do t’i japin fund historisë së despotizmit të Moskës, e cila ka sjellë skllavëri për shumë popuj të ndryshëm për një kohë shumë të gjatë.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Sot, vendi ynë kaloi një nga sulmet më të mëdha ruse nga Shaheds, 54 dronë në të njëjtën kohë. Pothuajse të gjithë u rrëzuan… Pothuajse! Fatkeqësisht, pati disa goditje në rajonin e Zhytomyr. Ne do të bëjmë gjithçka për të ndihmuar në rivendosjen e asaj që është shkatërruar.

Por megjithatë, shumica e shkatërrimit u shmang dhe shumica e jetëve që mund të ishin marrë nga këta Shahedë u shpëtuan. I jam mirënjohës çdo personi që e bëri të mundur! Trupat raketore kundërajrore dhe aviacioni i Forcave Ajrore, mbrojtja ajrore e Forcave Tokësore dhe grupet tona të lëvizshme të zjarrit… Faleminderit, luftëtarë!

Gjatë këtij sulmi terrorist, goditja më e fuqishme u drejtua kundër rajonit të Kievit. Brenda qytetit të Kievit dhe rajonit, 36 dronë u rrëzuan. Kështu feston Rusia ditën e Kievit tonë të lashtë…

Gjatë gjithë historisë së tij, Kievi ka parë poshtërsi të ndryshme nga pushtuesit. U ka mbijetuar të gjithëve dhe do t’u mbijetojë rusistëve. Asnjë prej tyre nuk do të jetë këtu! Kievi dhe të gjitha qytetet tona, e gjithë Ukraina jonë, do t’i japin fund historisë së despotizmit të Moskës, e cila ka sjellë skllavëri për shumë popuj të ndryshëm për një kohë shumë të gjatë. As Shaheds dhe asnjë mjet tjetër terrori që ajo kërkon në mënyrë poshtëruese nëpër botë nuk do ta shpëtojë atë. Sepse forca është te njerëzit, është në qytete, është në jetë, dhe kur jeta, njerëzit dhe qytetet më të rëndësishme për kulturën përçmohen, Rusia do të përballet vetëm me humbje. Dhe as qindra Shahedë nuk do ta shpëtojnë atë nga kjo. Ata vetëm sa do ta zmadhojnë turpin e Rusisë.

Këto ditë, ne urojmë Kievin dhe Oleksandriya, Severodonetsk, Kalush, Kryvyi Rih… Qytete me fate të ndryshme, por të respektit tonë të barabartë. Ukraina jonë. Besimi ynë se do ta kalojmë këtë fazë jashtëzakonisht të vështirë të historisë… Do ta kalojmë dhe të gjitha qytetet tona do të jenë të lira dhe njerëzit tanë do të mbrohen nga çdo e keqe që mund t’i kërcënojë vendin tonë.

Sot dua të falënderoj të gjithë njerëzit tanë që kanë luftuar dhe po luftojnë për Ukrainën, të gjithë luftëtarët tanë, të gjitha degët e Forcave të Armatosura dhe të gjitha llojet e trupave, çdo brigadë, çdo njësi. Faleminderit! Për të gjithë ata që janë në luftim, për të gjithë ata që janë në misione luftarake, për të gjithë ata që janë në poste luftarake!

Dhe falënderoj të gjithë pa të cilët nuk mund ta imagjinojmë rezistencën efektive të shtetit dhe mbrojtjen efektive të qyteteve tona. I jam mirënjohës secilit që stërvit luftëtarët tanë dhe shëron plagët e tyre. Kush prodhon dhe furnizon armë. Kush siguron logjistikën dhe komunikimin tonë. Falënderoj të gjithë ata që i japin Ukrainës informacione inteligjente dhe që përhapin të vërtetën për luftën dhe terrorin rus në mbarë botën. I jam mirënjohës secilit që siguron operacionet tona të shpëtimit pas sulmeve të armikut dhe eliminon pasojat e tyre.

I jam mirënjohës të gjithëve në botë që kujdesen dhe duan që liria të fitojë po aq sa ne.

Të gjithë inxhinierët tanë të energjisë dhe punëtorët e transportit. Faleminderit! Ukrzaliznytsia. Industria e mbrojtjes. Të gjithë vullnetarët tanë. United24 dhe ambasadorët tanë. Faleminderit! Oficerët tanë të zbatimit të ligjit. Autoritetet lokale. Punonjësit e shërbimeve publike. Sistemi ynë arsimor. Figurat tona kulturore. Historianët tanë. Të gjithë ata që mbajnë vende pune dhe të gjithë ata që krijojnë vende pune pa marrë parasysh çfarë. Fermerët tanë, punëtorë të sektorit tonë bujqësor. Industria jonë. Specialistët tanë të IT. Nëpunësit tanë civilë. Diplomatët tanë. Falenderoj të gjithë ata që forcojnë mbrojtjen tonë, shtetin tonë dhe popullin tonë!

Fakti që kryeqyteti ynë është i lirë, fakti që qytetet tona mbrojnë veten me dinjitet, fakti që ne do të çlirojmë çdo qytet të pushtuar aktualisht, e gjithë kjo është meritë e shumë njerëzve. Të gjithë ata që luftojnë dhe punojnë për Ukrainën. Kjo është meritë e kombit tonë të fuqishëm që di të bëjë gjëra historike. Kur është e bashkuar. Kur e kupton forcën e saj. Kur nuk i fal armikut asgjë. Dhe kur frymëzon të gjithë botën.

Ne do të shkojmë përpara derisa të çlirojmë të gjithë tokën tonë ukrainase… Ne po mbrojmë çdo qytet… Ne kujdesemi për njëri-tjetrin dhe kujtojmë të gjithë njerëzit tanë që duhet t’i sjellim në shtëpi nga robëria ruse në qytetet dhe fshatrat e tyre.

Lavdi njerëzve tanë të bukur!

Lavdi të gjithë atyre që kujdesen për vendin tonë!

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco