Ukraina: Ne jemi gati të fillojmë kundërsulmin

Ukraina: Ne jemi gati të fillojmë kundërsulmin

07:22, 27/05/2023

Ukraina është e gatshme të nisë kundërsulmimin e saj të shumëpritur kundër forcave ruse, ka thënë një nga zyrtarët më të lartë të sigurisë në vend për BBC.

Oleksiy Danilov nuk përmendi një datë, por tha se një sulm për të rimarrë territorin nga forcat pushtuese të Presidentit Vladimir Putin mund të fillojë "nesër, pasnesër ose pas një jave".

Ai paralajmëroi se qeveria e Ukrainës nuk kishte "të drejtë të gaboj" me vendimin, sepse kjo ishte një "mundësi historike" që "ne nuk mund ta humbasim".

Si sekretar i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, Danilov është në zemër të kabinetit de facto të luftës të Presidentit Volodymyr Zelensky.

Intervista e tij e rrallë me BBC-në u ndërpre nga një mesazh telefonik nga presidenti Zelensky pasi e thirri atë në një takim për të diskutuar kundër ofensivës.

Gjatë intervistës, ai konfirmoi gjithashtu se disa forca mercenare Wagner po tërhiqeshin nga qyteti i Bakhmut , vendi i betejës më të përgjakshme të luftës deri më tani - por ai shtoi se ata "po rigrupoheshin në tre vende të tjera" dhe "nuk do të thotë se ata do të pushojnë së luftuari me ne”.

Danilov tha gjithashtu se ishte "absolutisht i qetë" në lidhje me fillimin e Rusisë për të vendosur armë bërthamore në Bjellorusi, duke thënë: "Për ne, nuk është një përbën më lajm".

Ukraina ka planifikuar një kundërsulm prej muajsh. 

Por ajo ka kërkuar sa më shumë kohë të jetë e mundur për të trajnuar trupat dhe për të marrë pajisje ushtarake nga aleatët perëndimorë.

Ndërkohë, forcat ruse kanë përgatitur mbrojtjen e tyre.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco