Misisipi në SHBA shkatërrohet nga një tornado vdekjeprurës

Misisipi në SHBA shkatërrohet nga një tornado vdekjeprurës

21:05, 26/03/2023

Ka shkuar në 26 numri i të vdekurve në Misisipi dhe Alabama pasi një tornado i goditi shtetet jugore të SHBA.

Përpjekjet e ekipeve të kërkim-shpëtimit po vazhdojnë dhe qeveria e shtetit të Mississippit ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Në Rolling Fork, çdo gjë pothuajse është shkatërruar duke filluar nga makinat e deri tullat e ndërtesave.

Një banor i tha BBC-së se ishte me fat që mbijetoi pasi gjeti strehim në vaskën e tij të banjës.

Të dielën priten stuhi më të forta për rajonin, me një rrezik të nivelit dy nga pesë të dëmtimit të erërave, tornadove të izoluara dhe breshrit të fortë.

Zonat e prekura do të përfshijnë Montgomery, Alabama, Jackson, Misisipi; dhe Columbus dhe Macon në Gjeorgji.

Përmbytjet janë gjithashtu të mundshme, thanë meteorologët, shkruan BBC.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco