Ukraina pretendon se forcat ruse janë tërhequr nga qyteti në rajonin Kherson

Ukraina pretendon se forcat ruse janë tërhequr nga qyteti në rajonin Kherson

18:19, 23/03/2023

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha të enjten se forcat ruse ishin tërhequr nga qyteti jugor Nova Kakhovka në rajonin Kherson.

Kjo, pavarësisht se nuk ka raportime të fundit për një rritje të luftimeve atje.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia franceze “AFP”.

“Që nga 22 marsi 2023, të gjitha njësitë e ushtrisë okupuese që ishin të vendosura në vendbanimin Nova Kakhovka në rajonin Kherson u larguan nga qyteti”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Mbrojtjes.

Sipas selisë, kësaj i ka paraprirë një raund i shtëpive më të afërta të popullatës vendase për të fituar para.

Pushtuesit i “konfiskuan” popullatës civile sasi të mëdha pajisje shtëpiake dhe elektronike, bizhuteri, veshje dhe celularë.

Dihet gjithashtu se në një numër vendbanimesh të rajonit Kherson në bregun e majtë të pushtuar përkohësisht, pushtuesit filluan të kërkonin qytetarë me një pozicion pro-ukrainas.

Për këtë, ata përdorin listat e pjesëmarrësve të ATO-ve, pensionistëve ushtarakë dhe atyre që shërbyen në agjencitë e zbatimit të ligjit të Ukrainës.

Shtabi i Përgjithshëm shtoi gjithashtu se forcat ruse tani po kryejnë operacione mbrojtëse në drejtimet Kherson dhe Zaporizhzhia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco