Sllovakia i dorëzon Ukrainës 4 avionë luftarakë Mig-29

Sllovakia i dorëzon Ukrainës 4 avionë luftarakë Mig-29

14:44, 23/03/2023

Sllovakia i ka dorëzuar Ukrainës katër prej avionëve të saj luftarakë të epokës sovjetike, MiG-29 , tha ministri i Mbrojtjes i vendit Jaro Nad në një postim në Facebook të enjten.

Kjo vjen disa ditë pasi vendi premtoi 13 avionë luftarakë Mig-29 në Ukrainë, së bashku me Poloninë që premtoi katër .

Në çështjen e një avantazhi ushtarak, Rusia ka qenë shpërfillëse, duke pretenduar se dhurimi i më shumë MiG-ve të epokës sovjetike për Ukrainën nuk do të ndryshojë rrjedhën e konfliktit. 

Kjo mund të jetë arsyeja pse F-16 - dhe jo MiG - janë në fakt në krye të listës së dëshirave të presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky.

MiG-29 janë avionë analogë, që përdorin teknologji më të vjetër fluturimi.

F-16-të e kërkuar të Zelensky janë dixhitalë.

MiG-të mund të përdoren për misione të shkurtra luftarake, ata mund të vendosin armatim dhe të rrëzojnë aeroplanët rusë me manovrim të mirë në distancë të shkurtër. 

Por F-16 mund të fluturojnë për një kohë më të gjatë, janë më të gjithanshëm, posedojnë sisteme të integruara të armëve dhe kanë rreze të gjatë dhe aftësi radari në mënyrë dramatike më të mira, duke siguruar kështu paralajmërimin e hershëm të përmirësuar.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco