Analistët e NATO-s janë të sigurtë: Gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për luftën në Ukrainë

Analistët e NATO-s janë të sigurtë: Gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për luftën në Ukrainë

09:20, 21/03/2023

Analistët kryesorë të NATO-s supozojnë se si Ukraina ashtu edhe Rusia do të përballen me  "gjashtë muaj kritik", është shprehur një zyrtar kryesor i aleancës ushtarake për BILD dhe gazetarë të tjerë të huaj.

 Zyrtari nuk la asnjë dyshim se armët e furnizuara aktualisht nga Perëndimi do të përdoreshin që në maj për të dëbuar ushtrinë pushtuese ruse nga Ukraina jugore dhe lindore.

"Trajnimi, materiali, logjistika dhe njohuritë e shërbimit sekret - Partnerët e Ukrainës aktualisht po bëjnë gjithçka që munden për të kryer një kundërsulm të suksesshëm," tha zyrtari në një konferencë duke shtuar  më tej:

“Ajo për të cilën po përgatitemi është një ofensivë pranvere apo verore. Gjashtë muajt e ardhshëm do të jenë një periudhë kyçe në luftë jo vetëm për Ukrainën, por edhe për aleatët.”

NATO dhe vendet e tjera perëndimore po dërgojnë aktualisht rreth 500 tanke dhe transportues të blinduar të personelit në Ukrainë, të cilat supozohet t'i përdorë për këtë ofensivë.

Zyrtari dha gjithashtu informacione për vendndodhjet e mundshme të kundërofensive të Ukrainës, por duhej të ishte shumë i kujdesshëm për arsye sigurie.

Prandaj, Rusia "me të drejtë" supozon se ofensivat kryesore të Ukrainës do të zhvillohen në rajonet "Luhansk dhe Zaporizhia".

Qëllimi i ofensivës në juglindje të vendit: "Thyerja e urës tokësore për në Krime", tha zyrtari.

Ai shtoi  gjithashtu:

Ukraina do të kryejë ofensiva të mëtejshme, të cilat ai nuk mund t'i komentojë. Këto duhen kuptuar ose si shpërqendrim për forcat e armatosura ruse ose si qëllimi aktual i përpjekjeve për çlirimin e vendit.

Zyrtari i lartë kujtoi se në verën e vitit të kaluar, të gjithë sytë ishin te Kherson, dhe më pas Ukraina goditi papritur në rajonin e Kharkiv, duke çliruar një zonë të madhe nga pushtuesit rusë.

Kur u pyet nëse Forcat Ajrore Ruse do të ishin në gjendje të zmbrapsnin një tjetër sulm të madh nga Ukraina, zyrtari u përgjigj se Moska aktualisht nuk është gati të rrisë numrin e ekuipazheve të saj ose avionëve luftarakë të vendosur në Ukrainë.

Gjithashtu nga frika se, si vitin e kaluar, mund të humbisni edhe 130 avionë të tjerë brenda një kohe shumë të shkurtër.

Zyrtari e bëri të qartë: "Mbrojtja ajrore e Ukrainës është shumë më e fortë sot se sa në fillim të luftës." Kjo i jep gjithashtu besimin aleancës ushtarake perëndimore se Ukraina mund të arrijë një përparim dhe të çlirojë zona të reja në muajt e ardhshëm.

NATO gjithashtu nuk përjashton që Ukraina të nisë një sulm ndaj Krimesë, e cila është pushtuar nga Rusia që nga viti 2014. "Kiev ka të drejtë të rimarrë të gjithë territorin ukrainas," tha zyrtari troç.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco