Në frontin e Ukrainës, ku policia përpiqet të bindë familjet të evakuohen

Në frontin e Ukrainës, ku policia përpiqet të bindë familjet të evakuohen

09:01, 21/03/2023

Avdiivka, Ukrainë - Të zbehtë dhe të vrarë nga të jetuarit në një bodrum të errët dhe të errët për gati një vit, adoleshenti dhe nëna e tij duke qarë dolën nën zhurmën e goditjes së artilerisë dhe u drejtuan për në një furgon të blinduar policie që do t'i çonte në vend të sigurt.

Forcat ruse ishin jo shumë larg nga qyteti i tyre i goditur i vijës së parë Avdiivka në Ukrainën lindore, ku predha bien çdo ditë, duke shpërthyer nëpër ndërtesa, duke thyer makina dhe duke hapur kratere.

Me flokë të errët dhe kaçurrelat që dilnin nga poshtë kapuçit të tij, 15-vjeçari Oleksii Mazurin ishte një nga të rinjtë e fundit që jetonte ende atje. Pas evakuimit të tij të premten, mbetën edhe 13 të tjerë, tha shefi i policisë Roman Protsyk.

Para pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022, rreth 25,000 njerëz jetonin në Avdiivka. Pavarësisht granatimeve, rreth 2,000 civilë qëndruan, tha Protsyk.

Për muaj të tërë, autoritetet u kanë kërkuar civilëve në zonat afër luftimeve që të evakuohen në pjesë më të sigurta të vendit. Por ndërsa shumë e kanë dëgjuar thirrjen, të tjerët – përfshirë familjet me fëmijë – e kanë refuzuar me vendosmëri.

Kështu që policisë i duhet të bindë njerëzit të largohen. Një njësi speciale e njohur si Engjëjt e Bardhë rrezikon jetën për t'u drejtuar në fshatrat dhe qytetet e vijës së parë, duke trokitur në dyer dhe duke iu lutur disa banorëve të mbetur që të evakuohen.

Në fillim të marsit, qeveria nxori një urdhër për evakuimin e detyrueshëm të familjeve me fëmijë nga zonat e luftimit. Sipas urdhrit, fëmijët duhet të shoqërohen nga një prind ose kujdestar. Por aktualisht po zbatohet vetëm për Bakhmutin, qytetin lindor të goditur rëndë, ku luftimet janë ndezur për muaj të tërë.

“Urdhri i evakuimit të detyrueshëm fatkeqësisht është në fuqi vetëm në Bakhmut. Në Avdiivka, ky ligj nuk është miratuar, "tha polici i Ëhite Angels Gennadiy Yudin. “Ne po udhëtojmë me makinë tek të gjitha familjet. Ne po i paralajmërojmë, po i informojmë për evakuimin.”

Në vetë Bakhmut, situata është aq e rrezikshme sa që evakuimet e civilëve janë jashtëzakonisht të rrezikshme.

"Unë tashmë mendoj se për në Bakhmut, është tepër vonë," tha Protsyk. “Këtu në rajonin tonë, nëse një vendim i tillë do të merrej tani, do të ishte i sigurt.”

Por pa një urdhër evakuimi të detyrueshëm, duart e policisë janë të lidhura. Gjithçka që ata mund të bëjnë është të përdorin fuqitë e tyre të bindjes.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco