Putin mbërrin në Krime për të festuar 9-vjetorin e aneksimit

Putin mbërrin në Krime për të festuar 9-vjetorin e aneksimit

14:44, 18/03/2023

Presidenti rus Vladimir Putin mbërriti në qytetin më të madh të Krimesë, Sevastopol, të shtunën për nëntë-vjetorin e aneksimit të shpallur të gadishullit  nga Rusia.

Në Krime, Putin pritet të marrë pjesë në hapjen e një monumenti kulturor-historik, sipas zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov. 

Rreth Krimesë: 

Në vitin 2014, mijëra trupa rusishtfolëse – të quajtura “burra të vegjël të gjelbër” dhe më vonë të pranuar nga Moska si ushtarë rusë – u derdhën në gadishullin e Krimesë. 

Brenda pak ditësh, Rusia përfundoi aneksimin e saj në një referendum që u kritikua nga Ukraina dhe shumica e botës si i paligjshëm .

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky është zotuar të rimarrë Krimenë nga Rusia.

"Nuk është një qëllim, është toka jonë. Krimea është deti dhe malet tona. Na jepni armët tuaja dhe ne do të rifitojmë (atë që është) tonat," tha Zelensky në janar kur u pyet gjatë një paneli në forumin e Davos nëse ai synon të rimarrë Krimenë. 

Rusia ka fajësuar Ukrainën për sulmet në Krime gjatë vitit të kaluar. Një shpërthim i madh që dëmtoi një pjesë të urës që lidh gadishullin me Rusinë nxiti sulme të rënda ruse në Ukrainë në tetor 2022.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco