Dita e viktimave të Covid/ Mattarella: 18 Marsi 2020 ndër momentet më dramatike të Italisë

Dita e viktimave të Covid/ Mattarella: 18 Marsi 2020 ndër momentet më dramatike të Italisë

12:36, 18/03/2023

Me rastin e Ditës së Viktimave të Covid-it , Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella ka shprehur mirënjohje për të gjithë ata që luftuan kundër COVID-19.

"Sot, ripërtërij ndjenjat e mia të ngushëllimit për dhimbjen e familjeve të viktimave dhe në të njëjtën kohë shpreh mirënjohjen time për ata që kanë kontribuar në frenimin e një ngjarje kaq të rëndë, të papritur dhe rrezik gjithëpërfshirës, ​​i tillë për të rrezikuar shëndetin publik global. Angazhimi i bollshëm për të shmangur pasojat e pandemisë - ende të pa çrrënjosur plotësisht - përbën një trashëgimi vlerash themelore që duhen ruajtur në mënyrë që të jemi në gjendje të përballojmë çdo sfidë të rëndësi ndërkombëtare” është shprehur Matarella.

Ndërsa kryeministrja e vendit Giorgia Meloni është shprehur se pasojat negative të COVID-19 nuk kanë mbaruar.

''Kombi është përballur me një nga periudhat më të vështira të historisë së tij. Më shumë se tre vjet më parë, koronavirusi hyri në jetën tonë dhe i ktheu ato përmbys, por populli italian nuk e la veten të dekurajohej dhe gjeti forcën për të reaguar”, tha kryeministrja e Italisë në një shënim.

“Falënderimet tona – nënvizoi ajo – shkojnë për të gjithë bashkatdhetarët që iu dorëzuan të tjerëve me shpirt sakrifice, humanizmi dhe profesionalizmi dhe kështu lejuan Italinë të kapërcejë fazat më të mprehta të pandemisë. Mendoj për shembull përkushtimin e admirueshëm të personelit shëndetësor, kontributin e jashtëzakonshëm të organeve të solidaritetit social dhe ndjenjën e madhe të përgjegjësisë së punonjësve të shërbimeve thelbësore që garantonin aktivitetet themelore”.

"Sot - vazhdoi Meloni - mendimet tona shkojnë edhe për të gjithë ata që mes njëmijë vështirësish nuk u dorëzuan në urgjencë dhe lejuan që indet tona prodhuese të qëndrojnë dhe të mbeten jetike. Italia ka paguar një shumë të lartë dhe rrugën drejt plotësisht tejkalimi i pasojave negative - nga pikëpamja shëndetësore, sociale dhe ekonomike - e krizës pandemike nuk ka mbaruar ende. Megjithatë, rruga është gjurmuar dhe Italia, jemi të sigurt se do të mund ta kapërcejë edhe këtë sfidë", përfundoi kryeministrja e shtetit fqinj.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco