Kush është

Kush është "Bloody Mary" ruse, për të cilën u lëshua një urdhër arresti së bashku me Putinin

07:52, 18/03/2023

Njoftimi i Gjykatës Penale Ndërkombëtare për urdhrin e arrestit kundër presidentit rus Vladimir Putin përmbante gjithashtu një emër të dytë që ndoshta nuk mori vëmendjen e mjaftueshme.

Maria Lvova-Belova , e cila u emërua Komisionere për të Drejtat e Fëmijëve nga Vladimir Putin në vitin 2021, është personi që besohet se ka organizuar  rrëmbimin e fëmijëve nga territoret ukrainase të pushtuara nga Rusia.
 

Shtetet e Bashkuara, qeveritë evropiane, si dhe Universiteti Yale, tregojnë  se Lvova-Belova është figura qendrore që qëndron pas dëbimit të dhunshëm të mijëra fëmijëve ukrainas, të cilët shpesh dërgohen në një rrjet kampesh, ku i nënshtrohen riedukimit politik.

Në profilin e Lvova-Belovës nga media e pavarur ruse Verstka duket qartë rruga e një personi që lëviz rehat brenda kornizës ideologjike të periudhës së Putinit.

Ajo ka lindur në vitin 1984 në qytetin e Penzës dhe që në moshë të vogël ka dashur një familje të madhe.

Ajo ka pesë fëmijë biologjikë dhe katër fëmijë të birësuar (ndërsa strehon 11 fëmijë të tjerë me aftësi të kufizuara) me burrin e saj prift, me të cilin u martua në moshën 19-vjeçare.

Në vitin 2014, ajo iu bashkua partisë së Putinit dhe shpejt u ngrit në udhëheqjen e organizatës "Nënat për Rusinë". 

Ajo u përqendrua shpejt në programet për fëmijët me aftësi të kufizuara, ndërsa gradualisht u ngjit në rrethin e Putinit, duke pasur gjithashtu lidhje me Kishën.

Edhe pse në vitin 2019 fitoi një vend në këshillin e qytetit të Penzës, ajo u detyrua ta linte atë në rrethana të paqarta. 

Megjithatë, ajo nuk u pengua. 

Në fund të vitit ajo ishte bërë senatore që përfaqësonte Penzën, ndërkohë që kishte zënë edhe një post të lartë partiak.

Megjithatë, raporti tregoi se projektet e bamirësisë që ajo po promovonte aq shumë kishin shumë probleme. 

Në disa raste shkuan deri aty sa i fshihnin pacientët nëpër struktura që të mos i gjenin inspektorët.

Përfshirja me Ukrainën

Pas shpërthimit të luftës në Ukrainë, Lvova-Belova e ktheu vëmendjen e saj atje.

“ Bloody Mary ”, siç e quajnë në Ukrainë, nuk mungon të ngarkojë në rrjetet sociale foto nga jeta e mrekullueshme që supozohet të bëjnë tani fëmijët ukrainas. 

Ajo shkruan se si qan për jetimët e luftës që gjejnë familje kujdestare.

Madje ajo viziton territoret e pushtuara dhe tregon se si ka shoqëruar personalisht avionët me fëmijë që largohen nga Ukraina. 

Në një raport televiziv plot lot, ajo kujtoi adoptimin e një djali adoleshent nga Mariupoli, i cili (të paktën ajo pretendoi) u la në rrugë nga kujdestarët që e morën pasi nëna e tij vdiq nga kanceri. 

" Nuk kam pasur kurrë një njeri që të më dojë aq shumë sa ajo ," tha i riu Philip.

Image

Për të gjitha këto ajo ka dritën jeshile nga Putini për të përdorur "masa shtesë" (e panjohur se çfarë do të thotë saktësisht) për të gjetur fëmijët që nuk kanë kujdes prindëror në territoret e pushtuara.

Praktikat e Rusisë dhe komisionerit  bien ndesh me atë që rekomandon UNICEF-i, i cili thekson se "birësimi nuk duhet të bëhet menjëherë pas emergjencave" dhe se gjatë trazirave, fëmijët që ndahen nga prindërit nuk mund të konsiderohen jetimë.

OKB-ja është edhe më e qartë: transferimi me forcë i popullsisë së një vendi tjetër brenda ose jashtë kufijve të tij është një krim lufte.

Rusia, natyrisht, i hedh poshtë akuzat për zhvendosje të detyruar si "absurde" dhe pretendon se po bën "më të mirën" për t'i mbajtur të miturit me familjet e tyre.

Dhe ndërsa SHBA, BE dhe Britania e kanë sanksionuar tashmë Lvova-Belova për rolin e saj në skemën e zhvendosjes së detyruar, ajo vetë po tallet me situatën.

 “Faleminderit britanikëve për vëmendjen që kanë treguar ndaj misionit tonë për të ndihmuar fëmijët në Donbas”, shkroi ajo në qershor. 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco