Ekipet e shpëtimit nga shtetet e BE-së fluturojnë drejt zonave të tërmetit

Ekipet e shpëtimit nga shtetet e BE-së fluturojnë drejt zonave të tërmetit

13:42, 08/02/2023

Ekipet e ekspertëve të shpëtimit nga 10 vende të BE-së udhëtuan drejt Turqisë të martën, ndërsa kërkimi i dëshpëruar  për të mbijetuarit nga tërmeti vazhdon.

Ekipet u mobilizuan nga Kroacia, Republika Çeke, Franca, Greqia, Hungaria, Malta, Holanda, Polonia, Rumania dhe Bullgaria për të punuar në misionin ndërkombëtar të shpëtimit.

Një ekip i Euronews fluturoi në qytetin turk të Adanasë me një ekip prej 12 shpëtimtarësh bullgarë, duke u ulur më pak se 24 orë pasi tërmeti me magnitudë 7.8 tronditi Turqinë dhe Sirinë fqinje.

Ekipi bullgar zbarkoi 150 km nga epiqendra e tërmetit dhe u nis drejt zonës së fatkeqësisë.

Misioni i koordinuar ndërkombëtar i shpëtimit po ndihmohet nga sistemet e hartës satelitore Copernicus të BE-së.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco