Përgjaket Sudani në prag të vizitës së Papa Françeskut, 27 të vrarë, midis tyre 5 fëmijë

Përgjaket Sudani në prag të vizitës së Papa Françeskut, 27 të vrarë, midis tyre 5 fëmijë

12:19, 03/02/2023

Të paktën 27 persona janë vrarë në Sudanin e Jugut, në prag të vizitës së Papa Françeskut.

Ngjarja ka ndodhur dje, pas një konflikti mes dy grupeve, ku komuniteti bari u hakmor ndaj rebelëve duke vrarë 21 civilë, përfshirë 5 fëmijë dhe një grua shtatzënë.

Papa kishte planifikuar një vizitë në Sudan me shpresën e ringjalljes së një procesi paqeje që synon t’i japë fund një dekade konflikti të luftuar në linja etnike që ka vrarë qindra mijëra njerëz.

Një marrëveshje paqeje e nënshkruar në 2018 nga palët kryesore në një luftë civile nga 2013 në 2018 ka reduktuar ndjeshëm dhunën në Sudanin e Jugut në vitet e fundit, por përplasjet e nivelit më të ulët midis komuniteteve rivale ndizen rregullisht.

Një marrëveshje paqeje e nënshkruar në 2018 nga palët kryesore në një luftë civile nga 2013 në 2018 ka reduktuar ndjeshëm dhunën në Sudanin e Jugut në vitet e fundit, por konfliktet dhe sulmet mesa bandave ndizen herë pas here.

Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, i cili po shoqëron Papën në Sudanin e Jugut, tha se ishte i tmerruar nga vrasjet e fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco