Raketat e Rusisë godasin më shumë qytete të Donetskut

Raketat e Rusisë godasin më shumë qytete të Donetskut

10:44, 03/02/2023

Rusia  po e afron luftën e saj kundër Ukrainës me qytetet industriale të Donetskut me një seri sulmesh raketore kundër zonave me popullsi të dendur.

Të enjten, dy raketa S-300 u qëlluan në qendër të qytetit të Kramatorsk, duke u ulur rreth një minutë larg njëri-tjetrit dhe më pak se njëqind metra nga një ekip i CNN.

Një sulm i mëparshëm me raketa Iskander kishte vrarë katër persona dhe kishte shtruar disa të tjerë në të njëjtën zonë - një zonë tërësisht banimi me dyqane, një spital dhe një klinikë. Një nga të vrarët ishte një drejtoreshë e respektuar e shkollës, Hanna Valeriivna, disa javë para ditëlindjes së saj të 48-të.

Ekipet e shpëtimit ende në vendngjarje nuk kishin asnjë paralajmërim për sulmin e së enjtes. CNN dëshmoi momentet e fundit të raketës së dytë në fluturim përpara se të shpërthente një zjarr i madh dhe tym të dilte në ajër.

Nuk pati viktima të tjera, megjithëse të paktën pesë civilë u plagosën. Disa njerëz vrapuan në panik nga vendi i ngjarjes; të tjerët dukeshin fataliste. "Sigurisht, ne jemi të frikësuar," tha Natalia, një grua në moshë të mesme duke u strukur në një derë. "Por çfarë opsioni kemi ne?"

Guvernatori ushtarak në Donetsk, Pavlo Kyrylenko, thotë se ka një opsion: Largohuni. “Okupatorët nuk do ta lënë të qetë rajonin e Donetskut derisa t'i dëbojmë nga toka jonë. Deri atëherë, të gjithë civilët duhet të evakuojnë rajonin – është çështje jete a vdekjeje.”

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco