Ish-komandanti i Wagner përshkruan brutalitetin e vijës së parë

Ish-komandanti i Wagner përshkruan brutalitetin e vijës së parë

07:29, 31/01/2023

Një ish-mercenar i Wagner  thotë se brutaliteti që ai dëshmoi në Ukrainë e shtyu atë në fund të largohej, në një intervistë ekskluzive për CNN të hënën.

Luftëtarët e Wagner shpesh dërgoheshin në betejë me pak drejtim dhe trajtimi i kompanisë ndaj rekrutëve hezitues ishte i pamëshirshëm, tha Andrei Medvedev për CNN nga kryeqyteti i Norvegjisë Oslo, ku ai po kërkon azil pasi kaloi kufirin arktik të atij vendi nga Rusia.

"Ata do të grumbullonin ata që nuk donin të luftonin dhe do t'i pushkatonin para të ardhurve" pretendon ai. 

“Ata sollën dy të burgosur që refuzuan të luftonin dhe i qëlluan në sy të të gjithëve dhe i varrosën pikërisht në llogoret që ishin hapur nga kursantët”.

CNN nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur llogarinë e tij dhe Wagner nuk i është përgjigjur një kërkese për koment.

26-vjeçari, i cili thotë se ka shërbyer më parë në ushtrinë ruse, iu bashkua Wagner si vullnetar.

Ai kaloi në Ukrainë më pak se 10 ditë pas nënshkrimit të kontratës së tij në korrik 2021, duke shërbyer pranë Bakhmut, qyteti i vijës së parë në rajonin e Donetsk. 

Grupi mercenar është shfaqur si një lojtar kyç në pushtimin rus të Ukrainës.

Medvedev tha se ai raportoi drejtpërdrejt te themeluesit e grupit, Dmitry Utkin dhe oligarkut rus Yevgeny Prigozhin.

Ai i referohet Prigozhin si "djall". Nëse do të ishte një hero rus, do të kishte marrë një armë dhe do të kishte vrapuar me ushtarët”, tha Medvedev.

Prigozhin ka konfirmuar më parë se Medvedev kishte shërbyer në kompaninë e tij dhe tha se ai "duhej të ndiqej penalisht për përpjekje për të keqtrajtuar të burgosurit".

Medvedev i tha CNN se nuk donte të komentonte se çfarë kishte bërë vetë gjatë luftimeve në Ukrainë.

Wagner-it i mungonte një strategji taktike, me trupat që vinin, tha Medvedev.

“Nuk kishte fare taktika reale. Sapo morëm urdhra për pozicionin e kundërshtarit… Nuk kishte asnjë urdhër të caktuar se si duhet të sillemi. Ne thjesht planifikonim se si do të shkonim për këtë, hap pas hapi. Kush do të hapte zjarr, çfarë lloj ndërrimi do të kishim… Si do të rezultonte ky ishte problemi ynë”, tha ai.

Medvedev foli për CNN nga Oslo pasi kaloi kufirin e saj në një dezertim të guximshëm që, ai thotë se e pa atë të shmangte arrestimin "të paktën dhjetë herë" dhe t'u shmangej plumbave nga forcat ruse. 

Ai kaloi në Norvegji mbi një liqen të akullt duke përdorur kamuflazh të bardhë, tha ai.

Ai i tha CNN se e dinte që në ditën e gjashtë të vendosjes së tij në Ukrainë se nuk donte të kthehej për një turne tjetër, pasi kishte parë se trupat po shndërroheshin në mish për top.

Ai filloi me 10 burra nën komandën e tij, një numër që u rrit pasi u lejuan të burgosurit të bashkoheshin.

 "Kishte më shumë trupa të pajetë, dhe më shumë e më shumë njerëz që vinin brenda. Në fund kisha shumë njerëz nën komandën time," tha ai.

“Nuk mund të numëroja sa. Ata ishin në qarkullim të vazhdueshëm. Trupa të vdekur, më shumë të burgosur, më shumë trupa të vdekur, më shumë të burgosur.”

Grupet e avokimit thonë se të burgosurve që u regjistruan iu tha se familjeve të tyre do të merrnin një pagesë prej pesë milionë rubla (71,000 dollarë) nëse do të vdisnin në luftë.

Por në realitet “askush nuk donte të paguante”, tha Medvedev. 

Ai pretendoi se shumë rusë që vdiqën duke luftuar në Ukrainë "sapo u shpallën të zhdukur".

Medvedev ishte emocional ndonjëherë në intervistë, duke i thënë CNN se ai pa guxim në të dy anët e luftës.

“E dini, unë pashë guxim në të dyja anët, në anën ukrainase gjithashtu, dhe djemtë tanë gjithashtu… Unë vetëm dua që ata ta dinë këtë,” tha ai.

Ai shtoi se dëshiron të ndajë tani historinë e tij në mënyrë që të ndihmojë që Prigozhin dhe presidenti rus Vladimir Putin të sillen para drejtësisë.

“Herët a vonë propaganda në Rusi do të pushojë së funksionuari, njerëzit do të ngrihen dhe të gjithë liderët tanë...do të rrëzohen dhe një lider i ri do të dalë.”

Kur u pyet nëse i frikësohet fatit të një tjetër dezertori të Wagner-it, Yevgeny Nuzhin , i cili u vra para kamerave, Medvedev tha se vdekja e Nuzhin e inkurajoi atë të largohej.

 

"Unë thjesht do të thoja se më bëri më të guximshëm, më të vendosur për t'u larguar," tha ai.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco