Zelenskyy: Hakmarrja e madhe e Rusisë ka filluar

Zelenskyy: Hakmarrja e madhe e Rusisë ka filluar

07:23, 31/01/2023

Ndërsa nuk kishte asnjë shenjë të një ofensive të re më të gjerë të hënën, administratori i pjesëve të kontrolluara nga Rusia të provincës lindore të Donetskut të Ukrainës, Denis Pushilin, tha se trupat ruse kishin siguruar një bazë në Vuhledar, një qytet minierash qymyri, rrënojat e të cilit kanë qenë një bastion ukrainas që nga fillimi i luftës.

Këshilltari i Pushilin, Yan Gagin, tha se luftëtarët nga forca mercenare ruse Wagner kishin marrë kontrollin e pjesshëm të një rruge furnizimi që çon në Bakhmut, një qytet që ka qenë në qendër të një ofensive ruse për muaj të tërë.

Një ditë më parë, kreu i Wagner tha se luftëtarët e tij kishin siguruar Blahodatne , një fshat në veri të Bakhmutit.

Kievi tha se kishte zmbrapsur sulmet ndaj Blahodatne dhe Vuhledar. 

Agjencia e lajmeve Reuters nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur situatat atje, por vendndodhjet e luftimeve të raportuara treguan fitime të qarta të ushtrisë ruse megjithëse graduale.

Zelenskyy tha se sulmet ruse në lindje ishin të pamëshirshme, pavarësisht viktimave të rënda nga pala ruse, duke i konsideruar ato si shpagim për suksesin e Ukrainës në shtyrjen e forcave ruse nga kryeqyteti, verilindja dhe jugu më herët në konflikt.

“Unë mendoj se Rusia me të vërtetë dëshiron hakmarrjen e saj të madhe. Unë mendoj se ata [tashmë] e kanë filluar atë, "tha Zelenskyy.

''Çdo ditë ata ose sjellin më shumë nga trupat e tyre ose ne shohim një rritje të numrit të Wagneritëve," u tha ai gazetarëve në qytetin port jugor të Ukrainës, Odesa.

Vuhledar ndodhet në jug të Bakhmut, afër vendit ku vija e frontit lindor mbron linjat hekurudhore të kontrolluara nga Rusia që furnizojnë forcat e Moskës në Ukrainën jugore. 

Mykola Salamakha, një kolonel dhe analist ushtarak ukrainas, tha për Radion ukrainase NV se sulmi i Moskës atje po vinte me një kosto të madhe.

"Qyteti është në një malore dhe një qendër jashtëzakonisht e fortë mbrojtëse është krijuar atje," tha Zelensky.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco