Gruaja kanadeze pranoi se i ka dërgoi helm me postë Donald Trump

Gruaja kanadeze pranoi se i ka dërgoi helm me postë Donald Trump

11:46, 28/01/2023

Një grua kanadeze është deklaruar fajtore për akuzat për armë biologjike, pasi i dërgoi një letër që përmbante helmin vdekjeprurës ricin, ish-presidentit Donald Trump.

Zarfi u kap në shtator 2020 përpara se të dorëzohej në Shtëpinë e Bardhë.

Byroja Federale e Hetimeve të SHBA-së (FBI) gjeti gjurmët e gishtërinjve të Pascal Ferria (55) në letrën, në të cilën ajo i bëri thirrje Trumpit të largohej nga gara presidenciale.

Ferier pritet të dënohet deri në 22 vjet burg në prill.

“Nuk ka vend në vendin tonë për dhunë politike dhe nuk ka asnjë justifikim për të kërcënuar zyrtarët publikë apo për të rrezikuar nëpunësit tanë publikë”, tha Prokurori i Përgjithshëm i Uashingtonit, Matthew Graves.

Ferrier, një shtetase e dyfishtë e Francës dhe Kanadasë, u arrestua ndërsa po kalonte kufirin dhe po hynte në Buffalo, Nju Jork, në shtator 2020.

Ajo mbante një armë, thikë dhe municion.

Ajo më vonë pranoi se kishte bërë ricin - një helm i bërë nga materialet e mbeturinave të mbetura nga përpunimi i vajit të kastorit - në shtëpinë e saj në Quebec.

Ajo e vendosi helmin në një zarf së bashku me një letër drejtuar ish-presidentit amerikan.

"Kam gjetur një emër të ri për ty: "Tirani i shëmtuar i kllounit", i shkruante ajo në një letër Trumpit, sipas dokumenteve të FBI-së nga dosjet e vitit 2020.

Ajo njëkohësisht u dërgoi letra të ngjashme tetë zyrtarëve të zbatimit të ligjit në Teksas.

Ferije u deklarua fajtor edhe për kallëzime të veçanta penale në lidhje me to.

Ajo u ndalua në shtetin e Nju Jorkut për rreth 10 javë në vitin 2019 për mbajtje të paligjshme të armës dhe drejtimin e automjetit pa patentë të vlefshme, dhe fajësoi zyrtarët për urdhërimin e ndalimit të saj, sipas një deklarate nga Departamenti i Drejtësisë i SHBA.

Çfarë është ricina?

Ricina përftohet nga farat e bimës së ricinit, e cila përdoret edhe për marrjen e vajit të ricinit. 

Mund të jetë në formë të lëngshme, pluhur ose kristal.

Ricina mund të përdoret si helm për njerëzit nëse futet në ushqim ose ujë.

Nëse ricina e lëngshme ose pluhur shpërndahet në ajër, njerëzit mund të helmohen duke e thithur atë.

Dikush mund të helmohet edhe nëse injektohet ricin.

Nuk ka antidot të njohur për ricinën.

Sipas Qendrës Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, në varësi të dozës, mund të shkaktojë vdekje brenda 36 deri në 72 orëve.

Një burrë nga Misisipi u dënua me 25 vjet burg në vitin 2014 pasi i dërgoi letra me ricin ish-presidentit Barack Obama dhe zyrtarëve të tjerë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco