Ambasadori ukrainas në Britaninë e Madhe ndjen 'ndryshimin e qëndrimit' në Perëndim

Ambasadori ukrainas në Britaninë e Madhe ndjen 'ndryshimin e qëndrimit' në Perëndim

14:13, 26/01/2023

Ambasadori ukrainas në MB i ka thënë Sky News se ndjen një "ndryshim në humor" pas vendosjes së premtuar të tankeve perëndimore në vendin e tij, përcjell Bota sot.

Vadym Prystaiko tha se ndërsa tanket ishin të rëndësishme në vetvete, ajo që ishte më domethënëse ishte "ndryshimi i qëndrimit, ndryshimi i sjelljes, ndryshimi i mbështetjes".

Ai tha se shpresonte që lufta të përfundonte këtë vit.

Për sa i përket afatit kohor, ai tha se lëvizja e parë për tanket u bë nga britanikët, sepse tanket Challenger 2 ishin "të tyre" dhe ata "mund të bëjnë çfarë të duan me ta".

Kjo duket të jetë një referencë për faktin se vendet me Leopard 2 të tyre të prodhimit gjerman nuk mund t'i furnizojnë ato në Ukrainë pa lejen e Berlinit.

Z. Prystaiko tha se shpresonte që UK Challenger 2-të të mbërrinin në të njëjtën kohë me Leopard 2-të gjermane, të cilat parashikohen të jenë në vend deri në fund të marsit (shih postimin tonë në 11.21).

Ai tha se rreth një duzinë vende i kishin premtuar tanke Ukrainës, duke shtuar se ai shpresonte se Leclercs të Francës do të ofroheshin gjithashtu.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco