Eksperti: Shenja të frikshme se Putini është bërë i pamatur

Eksperti: Shenja të frikshme se Putini është bërë i pamatur

10:23, 26/01/2023

Eksperti Alexander Gabuev ka përshkruar shenja potencialisht shqetësuese të gjendjes aktuale mendore të Vladimir Putin pas komenteve të bëra nga lideri rus dje.

“Deklarata e Putinit për ‘nacionalistët ukrainas’ që qëllojnë ushtarët ukrainas pas shpine për t’i penguar ata të dezertojnë, tregon sfidën me të cilën po përballen Kievi dhe Perëndimi: një lider i pamatur dhe emocional, i cili e ka futur veten në një flluskë informacioni të tmerrshëm”, tha ai.

Gabuev ka sjellë raste, që sipas tij, deklaratat e Putinit demonstrojnë një zotërim të dobët të realitetit.

“Pse është e rëndësishme kjo? Sepse disa vendime vendimtare që merr Kremlini në lidhje me luftën mund të bazohen në “informacione” cilësore si Putini sot. Fakti që nuk ka një proces të paanshëm ndërinstitucional në Rusi, por një udhëheqës emocional dhe i keqinformuar është negativ.

Ky realitet duhet të shfaqet dukshëm në diskutimet e qeta që përkrahësit perëndimorë të Ukrainës kanë me liderët në Kiev. Ekziston rreziku i mbivlerësimit të racionalitetit të Putinit dhe neglizhimit të shkëputjes së tij në rritje nga realiteti kur përpiqet të ripërcaktojë vijat e kuqe të Moskës. Deri tani Perëndimi ia ka dalë ta bëjë atë në një mënyrë të vendosur, por të kujdesshme duke shmangur skenarët e fundit të botës“, shtoi eksperti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco