OKB: Bandat kontrollojnë rreth 60% të kryeqytetit  të Haitit

OKB: Bandat kontrollojnë rreth 60% të kryeqytetit të Haitit

10:15, 09/12/2022

OKB - Afër 60% e kryeqytetit të Haitit dominohet nga bandat, dhuna dhe sulmet seksuale të të cilave kanë bërë që mijëra njerëz të largohen nga shtëpitë e tyre, tha të enjten shefi humanitar i OKB-së në vendin e Karaibeve.

Ulrika Richardson tha se ka lënë gati 20,000 njerëz në kryeqytet që po përballen me "kushte katastrofike të ngjashme si me urinë" pasi një shpërthim kolere po përhapet në të gjithë Haitin.

Richardson pikturoi një pamje të zymtë të një vendi në një spirale rënëse, me gjysmën e popullsisë së tij në nevojë urgjente për ndihmë ushqimore pasi numri i vdekjeve nga kolera ka arritur në 283.

Ajo tha se afro 12,000 njerëz janë shtruar në spital me këtë sëmundje që nga 2 tetori , dhe tani ka gjithsej më shumë se 14,000 raste të dyshuara të kolerës në tetë nga 10 rajonet e vendit.

Ajo tha se të gjithë, përveç 1,000 nga 20,000 haitianët që përballen me urinë janë në kryeqytet, në Port-au-Prince, kryesisht në lagjen e varfër Cite Soleil të kontrolluar nga bandat.

Richardson tha se pasiguria ka çuar në "zhvendosje masive", veçanërisht në kryeqytet, ku 155,000 njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Ajo tha në një konferencë shtypi se bandat po përdorin "nivele shumë të tmerrshme të dhunës seksuale si armë" për të mbajtur njerëzit nën kontroll, për të futur frikë dhe ndëshkim.

Image

 

Image

Image

Kryeministri haitian Ariel Henry

Image

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco