Klitschko e Zelensky 'përplasen' në luftë, hedhin akuza ndaj njëri-tjetrit

Klitschko e Zelensky 'përplasen' në luftë, hedhin akuza ndaj njëri-tjetrit

19:56, 07/12/2022

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko ka hedhur poshtë kritikat e presidentit të Ukrainës në lidhje me përgatitjet e zyrës së tij për një dimër të sulmeve ajrore ruse, duke thënë se ai besonte se ishte i nxitur nga politika dhe se kjo dukej “e çuditshme”.

Gjatë një prej fjalimeve të tij me video të natës drejtuar ukrainasve javën e kaluar, Presidenti Volodymyr Zelensky akuzoi autoritetet e qytetit për dështimin për të siguruar strehim të mjaftueshëm pavarësisht se sistemi energjetik u godit nga sulmet ruse.

Klitschko i është përgjigjur akuzave duke thënë se Kievi kishte shumë më shumë qendra ngrohjeje se çdo qytet tjetër në Ukrainë.

“Duket e çuditshme kur jemi të bashkuar kundër një armiku të vetëm, por fillojmë të luftojmë brenda vendit”, tha ai.

Klitschko shihej si një nga kundërshtarët e profilit më të lartë të Zelenskyy përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën më 24 shkurt.

“Jam i bindur se politika qëndron pas kësaj, sepse përfaqësuesit e një grupi politik filluan të vrapojnë duke u përpjekur të gjejnë gabimet në Kiev”, tha ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco