COVID-19/ Kina heq rregullat e rrepta pas protestave masive

COVID-19/ Kina heq rregullat e rrepta pas protestave masive

08:37, 07/12/2022

Kina ka tërhequr politikat e saj më të ashpra për Covid - duke përfshirë detyrimin e njerëzve në kampe karantine - vetëm një javë pas protestave historike kundër kontrolleve të rrepta.

Njerëzit me Covid tani mund të izolohen në shtëpi dhe jo në objektet shtetërore nëse kanë simptoma të lehta ose aspak.

Ata gjithashtu nuk kanë më nevojë të tregojnë teste për shumicën e vendeve, megjithëse nevojitet një test PCR për shkollat ​​dhe spitalet.

Qytetarët janë shprehur të lehtësuar por edhe të shqetësuar për ndryshimet e papritura.

"Më në fund! Nuk do të shqetësohem më nëse do të infektohem apo do të më largojnë si kontakt i ngushtë", shkroi një person në mediat sociale kineze.

Një tjetër tha: "A mund të më shpjegojë dikush se çfarë po ndodh? Pse ndryshimi është i papritur dhe kaq i madh?"

Vargu i ndryshimeve tregojnë se Kina më në fund po largohet nga politika e saj zero-Covid dhe po kërkon të "jetojë me virusin" si pjesa tjetër e botës.

 Kjo vjen pasi vendi po përballet me valën e tij më të madhe të infeksioneve - mbi 30,000 çdo ditë.

Disa përdorues në internet kanë vënë në dyshim hapjen e përshpejtuar -

"Sistemi mjekësor do të mbingarkohet dhe shumë të moshuar do të infektohen. Ajo fillon tani," shkroi një përdorues.

Por shumë të tjerë u gëzuan për lirimin e një politike që kishte kontrolluar jetën e tyre për gati tre vjet.

Deri më tani, Kina i kishte detyruar njerëzit me Covid dhe këdo që ishte në kontakt të ngushtë të shkonin në kampe karantine. 

Kjo politikë kishte qenë thellësisht jopopullore sepse ndau familjet dhe largoi njerëzit nga shtëpitë e tyre.

Videot gjatë gjithë vitit kanë treguar rojet që tërhiqnin zvarrë njerëzit nga shtëpitë e tyre, duke përfshirë pamjet virale nga Hangzhou javën e kaluar që tregonin një burrë që luftonte me zyrtarët.

Të mërkurën, Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë njoftoi një sërë masash të tjera, duke përfshirë:

-Kufizimet si bllokimet duhet të zbatohen në zona të identifikuara më saktë - për shembull ndërtesa, njësi dhe kate të caktuara në krahasim me bllokimet në të gjithë lagjen ose qytetin.

-Zonat e identifikuara me rrezik të lartë duhet të dalin nga bllokimi brenda pesë ditësh nëse nuk gjenden raste të reja

-Shkollat ​​duhet të qëndrojnë të hapura nëse nuk ka shpërthim më të gjerë të kampusit

-Udhëzimet e reja përfshinin gjithashtu një ndalim të rreptë për bllokimin e daljeve dhe dyerve të zjarrit dhe thanë se njerëzit duhej të ishin në gjendje të aksesonin trajtimin mjekësor urgjent.

Protestat e fundit u shkaktuan nga një zjarr vdekjeprurës në rajonin perëndimor të Xinjiang - kritikët thanë se viktimat nuk kishin mundur të shpëtonin nga ndërtesa për shkak të masave të bllokimit, por Pekini e mohon këtë.

Ka pasur gjithashtu raporte të përsëritura për vonesa në kujdesin mjekësor urgjent për njerëzit në zonat e mbyllura.

Të mërkurën, autoritetet theksuan gjithashtu nevojën për të përshpejtuar vaksinimin e të moshuarve.

"Të gjitha lokalitetet duhet t'i përmbahen... të fokusohen në përmirësimin e shkallës së vaksinimit të njerëzve të moshës 60-79 vjeç, përshpejtimin e shkallës së vaksinimit të personave të moshës 80 vjeç e lart dhe marrjen e masave të veçanta," tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë.

Protestat në disa vende u përshkallëzuan gjithashtu në kritika të drejtpërdrejta ndaj Presidentit Xi Jinping dhe Partisë Komuniste Kineze - një shfaqje e rëndësishme e kundërshtimit duke pasur parasysh intolerancën e vendit ndaj mospajtimit politik.

Që nga ato protesta të 24-26 nëntorit, autoritetet kineze kishin filluar të lironin disa qytete nga bllokimi . 

Zyrtarët gjithashtu kishin filluar të zbusin gjuhën rreth rreziqeve të Covid.

Zëvendëskryeministri i vendit, Sun Chunlan, paralajmëroi javën e kaluar se Kina po hynte në "një situatë të re" në pandemi dhe aftësia e virusit për të shkaktuar sëmundje po dobësohej.

Ekspertët kanë paralajmëruar se çdo lehtësim i zero-Covid në Kinë do të duhet të bëhet ngadalë - pasi vendi me 1.4 miliardë banorë mund të shohë një kërcim të madh në rastet që mund të mposhtin sistemin e tij të kujdesit shëndetësor.

Përshpejtimi i vaksinimit të popullsisë së saj të moshuar është thelbësor, thonë ekspertët e shëndetësisë.

"Mënyra kryesore që Kina të dalë nga Covid me dëmin më të vogël është nëpërmjet vaksinimit dhe tre doza vaksinimi janë një domosdoshmëri," tha Prof Ivan Hung në Universitetin e Hong Kongut për BBC në fillim të kësaj jave.

"Shpresojmë që para Vitit të Ri Kinez [në janar 2023] pasi do të ketë një lëvizje të madhe të popullsisë që udhëton dhe kthehet në shtëpi," shtoi ai.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco