Sulm dron nga Ukraina, goditet një tjetër bazë ajore ruse

Sulm dron nga Ukraina, goditet një tjetër bazë ajore ruse

10:21, 06/12/2022

Flakët kanë përfshirë sot një bazë ajrore ruse pranë kufirit me Ukrainën, pas një sulmi të tretë të dyshuar me dron në vetëm dy ditë. 

Cisternat e naftës në një bazë pranë qytetit të Kursk, rreth 60 milje larg kufirit, ishin në flakë dhe nxirrni tym në  herët në mëngjesin e së martës. 

Shkaku i zjarrit është aktualisht i panjohur, por ai vjen vetëm një ditë pasi dy shpërthime të ngjashme dëmtuan bazat ajrore në Saratov dhe Ryazan , për të cilat ministria ruse e mbrojtjes fajësoi dronët ukrainas. 

Sulme, në aeroportin Engels-2 dhe bazën ajrore Dyagilevo, dëmtuan dy bombardues me aftësi bërthamore që mendohej se po përgatiteshin për një sulm në Ukrainë , vranë tre anëtarë të ekuipazhit tokësor dhe plagosën dy të tjerë.

Blogerët ushtarakë rusë kanë sugjeruar se sulmet janë kryer duke përdorur një Tupolev Tu-141 Strizh të ripërdorur - një dron zbulues sovjetik i kohës së Luftës së Ftohtë - por këto nuk janë konfirmuar.

Zjarri i Kurskut po digjej rreth dhjetë orë pas sulmit, thanë raportet, duke sugjeruar se Ukraina kishte goditur një pikë të madhe furnizimi me karburant.

Zjarri mbuloi pothuajse 5,500 metra katrorë dhe ekipet e reja të zjarrfikësve po nxituan në vendngjarje, thanë mediat lokale.

Dronët e dyshuar ukrainas sulmuan gjithashtu aeroportin ushtarak Belbek në Sevastopol - por u rrëzuan nga mbrojtja ajrore, thonë raportet.

Dronët u shënjestruan gjithashtu në një dyqan karburanti në rajonin e Bryansk, por nuk arritën të shkaktojnë dëme të mëdha, thanë burimet ruse.

Ukraina rrallë konfirmon sulme në territorin rus, por mendohet se qëndron pas dhjetëra shpërthimeve në depot e karburantit dhe deponitë e municioneve që furnizojnë forcat ruse që luftojnë në lindje të vendit.

Bryansk , Kursk dhe Belgorod - tre rajone që kufizohen menjëherë me Ukrainën dhe janë përdorur si një pikë për sulme - janë goditur të gjitha disa herë.

Asnjëherë nuk është konfirmuar se si janë kryer ato sulme, por dronët janë kredituar për disa prej tyre. 

Sidoqoftë, taktika e përdorimit të dronëve për të goditur drejtpërdrejt bazat ajrore ruse - në krahasim me objektet që i furnizojnë ato - duket të jetë e re dhe Ukraina duket se është në gjendje të godasë shumë më tepër në Rusi sesa dihej më parë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco