CNN: Kina i ka mbi 100 stacione policore në mbarë botën

CNN: Kina i ka mbi 100 stacione policore në mbarë botën

16:34, 04/12/2022

Pekini ka ngritur më shumë se 100 të ashtuquajtura stacione policore në mbarë botën për të monitoruar, frikësuar dhe në disa riatdhesuar shtetasit kinezë që jetojnë në mërgim.

Kjo është bërë përmes marrëveshjeve dypalëshe të sigurisë të arritura me shtete në Evropë dhe Afrikë, me qëllim që të ketë një prani më të gjerë ndërkombëtare, thuhet në një raport, të cilin e posedon CNN.

Organizata e të drejtave të njeriut, Safeguard Defenders (Mbrojtësit e Sigurisë), me seli në Madrid, tha se gjeti prova se Kina po operonte 48 stacione shtesë policore jashtë vendit, që kur kjo organizatë për herë të parë zbuloi në shtator ekzistencën e 54 stacioneve të tilla.
Raporti i ri përqendrohet në shkallën e rrjetit dhe shqyrton rolin që kanë luajtur nismat e përbashkëta policore midis Kinës dhe disa shteteve evropiane, përfshirë Serbinë, Kroacinë, Rumaninë dhe Italinë.

Sipas pretendimeve tĂ« reja tĂ« kĂ«saj organizate, thuhet se njĂ« shtetas kinez u detyrua qĂ« tĂ« kthehej nĂ« shtĂ«pi nga operativĂ«t qĂ« punonin fshehurazi nĂ« njĂ« stacion policor kinez nĂ« periferi tĂ« Parisit. OperativĂ«t thuhet se ishin rekrutuar pĂ«r kĂ«tĂ« qĂ«llim. MĂ« herĂ«t organizata gjeti se dy kinezĂ« nĂ« mĂ«rgim dhe tĂ« tjerĂ«, ishin kthyer me forcĂ« nga Evropa – njĂ«ri nga Serbia, tjetri nga Spanja.

Kina ka nĂ«nshkruar marrĂ«veshje pĂ«r patrullime tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta policore me KroacinĂ« dhe SerbinĂ« ndĂ«rmjet viteve 2018 dhe 2019 si pjesĂ« e nismĂ«s sĂ« saj “Brezi dhe Rruga”.

OficerĂ«t kinezĂ« janĂ« parĂ« duke patrulluar me homologĂ«t e tyre kroatĂ« nĂ« rrugĂ«t e Zagrebit nĂ« korrik tĂ« kĂ«tij viti, kanĂ« raportuar mediat kineze. NdĂ«rkaq, njĂ« zyrtar policor i Zagrebit ka thĂ«nĂ« pĂ«r agjencinĂ« Xinhua se patrullat ishin thelbĂ«sore “pĂ«r tĂ« mbrojtur dhe pĂ«r tĂ« tĂ«rhequr turistĂ« tĂ« huaj”.

Ndërkaq, sipas një raporti të vitit 2019 nga agjencia Reuters, thuhej se oficerët kinezë u ishin bashkuar homologëve të tyre serbë në patrullim në Beograd për të adresuar rritjen e numrit të turistëve kinezë. Një zyrtar policor serb kishte deklaruar se zyrtarët kinezë nuk kanë fuqinë që të bëjnë arrestime.

Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë njoftoi më 4 dhjetor se nuk është në dijeni për informacionet se Kina ka stacione policore në Serbi.

“Ne theksojmĂ« se bazuar nĂ« Memorandumin e MirĂ«kuptimit midis MinistrisĂ« sĂ« Brendshme tĂ« SerbisĂ« dhe MinistrisĂ« pĂ«r Siguri Publike tĂ« RepublikĂ«s Popullore tĂ« KinĂ«s, sa i pĂ«rket zbatimit tĂ« patrullave tĂ« pĂ«rbashkĂ«ta policore, qĂ« Ă«shtĂ« nĂ«nshkruar mĂ« 19 maj tĂ« vitit 2019, gjashtĂ« policĂ« kinezĂ« kanĂ« qenĂ« prezentĂ« nĂ« patrullat e pĂ«rbashkĂ«ta tĂ« policĂ«ve serbĂ« dhe kinezĂ« vetĂ«m pĂ«r njĂ« muaj, nga 17 shtatori deri mĂ« 16 tetor tĂ« vitit 2019”, u tha nĂ« njoftim.

Kjo ministri nuk iu përgjigj pyetjeve të Radios Evropa e Lirë të dërguara më 30 tetor, për të konfirmuar apo mohuar ekzistencën e stacioneve policore kineze në Serbi, siç kishte raportuar organizata Safeguard Defenders në raportin e parë të publikuar në shtator të këtij viti.

Sipas raportit të Safeguard Defenders, Kina po përdor këto rrjete policore për të bindur disa banorë të saj të kthehen në Kinë, edhe pa vullnetin e tyre, që sipas të dhënave zyrtare kineze, mund të bëhet fjalë për çerek milion kinezë në mbarë botën, që kur Xi Jinping ka marrë pushtetin në Kinë.

“Ajo çfarĂ« po shohim nga Kina Ă«shtĂ« rritje e pĂ«rpjekjeve pĂ«r tĂ« shtypur disidencĂ«n gjithkund nĂ« botĂ«, pĂ«r tĂ« kĂ«rcĂ«nuar njerĂ«zit, pĂ«r t’i ngacmuar ata, pĂ«r t’u siguruar qĂ« t’i frikĂ«sojĂ« mjaftueshĂ«m sa tĂ« qĂ«ndrojnĂ« tĂ« heshtur ose nĂ« tĂ« kundĂ«rtĂ«n pĂ«rballen me kthim nĂ« KinĂ«, kundĂ«r vullnetit tĂ« tyre”, tha drejtoresha e Safeguard Defenders, Laura Harth.

Që nga publikimi i parë i kësaj organizate në shtator lidhur me këtë temë, ka pasur reagime në shumë shtete.

Muajin e kaluar, drejtori i Byrosë Federale të Hetimeve (FBI), Christopher Wray, tha para një komiteti të sigurisë kombëtare se ishte thellësisht i shqetësuar me gjetjet.
“ËshtĂ« shqetĂ«suese tĂ« mendosh qĂ« policia kineze mund tĂ« ngrehĂ« stacione, le tĂ« themi nĂ« Nju Jork, pa njĂ« koordinim tĂ« mirĂ«filltĂ«. Kjo shkel sovranitetin dhe proceset pĂ«r bashkĂ«punim mes institucioneve tĂ« rendit”, tha ai.

Irlanda ka mbyllur një stacion policor kinez që e ka gjetur në territorin e saj, ndërkaq Holanda ka ndërmarrë masa të ngjashme duke nisur një hetim, sikurse ka bërë edhe Spanja.

Harth nga Safeguard Defenders tha se ka të ngjarë që organizata të gjejë edhe më shumë stacione të tilla në të ardhmen.

“Kina nuk po fsheh atĂ« qĂ« po bĂ«n. Ata shprehimisht thonĂ« se do t’i zgjerojnĂ« kĂ«to operacione, prandaj le t’i marrim seriozisht” kĂ«to deklarata, tha ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco