Irani shpall 'tolerancë zero' për protestat

Irani shpall 'tolerancë zero' për protestat

07:45, 04/12/2022

"Forcat e sigurisë, me të gjitha forcat e tyre dhe pa tolerancë, do të përballen me çdo kryengritje të re, e cila deri më tani është mbështetur nga shërbimet e huaja të inteligjencës," tha Këshilli i Sigurimit iranian në një deklaratë të një mobilizimi të ri të thirrur nga aktivistët për tre ditë nga 5 deri më 7 dhjetor, në vazhdimësi me protestat kundër krijimit të shkaktuar nga vdekja e Mahsa Amini më 16 shtator.

Presidenti Ebrahim Raisi tha të shtunën se fondacionet republikane dhe islamike të Iranit ishin të ngulitura me kushtetutë.

Protestat filluan më 16 shtator pas vdekjes në paraburgim të Mahsa Amini, një 22-vjeçari iranian me origjinë kurde e arrestuar nga policia e moralit për dyshimin se ka shkelur ligjin e bazuar në sheria.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco