Zbuloi dokumente shumë të rëndësishme të inteligjencës amerikane, Snowden merr pasaportën ruse

Zbuloi dokumente shumë të rëndësishme të inteligjencës amerikane, Snowden merr pasaportën ruse

08:58, 03/12/2022

Ish-punonjësi i Shërbimit Informativ Kombëtar të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Edward Snowden, i cili ekspozoi një program super-sekret përgjimi në vendin e tij dhe u arratis në Rusi për të shmangur ndjekjen penale, ka marrë zyrtarisht nënshtetësinë ruse dhe një pasaportë, njoftuan agjencitë ruse të lajmeve. .

Avokati Anatoly Kucherena tha se Snowden mori pasaportën dhe bëri betimin të enjten, rreth tre muaj pasi Presidenti rus Vladimir Putin i dha atij shtetësinë.

 

Raportet nuk specifikuan nëse Snowden ka hequr dorë nga shtetësia e tij amerikane. 

Shtetet e Bashkuara ia hoqën pasaportën në vitin 2013, duke bërë që Snowden të mbetet i bllokuar në një aeroport të Moskës për javë të tëra pasi mbërriti nga Hong Kongu, duke synuar të arrinte në Ekuador.

Rusia përfundimisht i dha atij qëndrim të përhershëm.

 Ai u martua me amerikanen Lindsay Mills në vitin 2017 dhe çifti ka dy fëmijë.

Në Uashington, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price tha të premten se SHBA-të ishin në dijeni të raporteve që Snowden kishte finalizuar shtetësinë e tij ruse, por nuk mund t'i konfirmonte ato, dhe ia referoi pyetjet rreth statusit të tij qeverisë ruse. 

Megjithatë, Price tha se administrata e Biden nuk do të befasohej nëse raportet do të ishin të sakta.

"Zoti. Snowden ka sinjalizuar prej kohësh besnikërinë e tij ndaj Rusisë, ky hap vetëm do ta zyrtarizonte atë”, u tha Price gazetarëve.

Snowden është shprehur se ai i bëri zbulimet sepse besonte se komuniteti i inteligjencës amerikane kishte shkuar shumë larg dhe kishte shkelur liritë civile.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco