OKB nis ‘programin më të madh humanitar’, 51.5 miliardë për vendet në nevojë, përfshirë Ukrainën

OKB nis ‘programin më të madh humanitar’, 51.5 miliardë për vendet në nevojë, përfshirë Ukrainën

09:58, 01/12/2022

Kombet e Bashkuara apeluan për një fond rekord prej 51.5 miliardë dollarësh që do të shkojnë për ndihma humanitare në vitin 2023, një pjesë e mirë e së cilës do të shkojë për Ukrainën.

OKB-ja bëri thirrje për fonde rekord për ndihma vitin e ardhshëm, pasi lufta në Ukrainë dhe konflikte të tjera, emergjencat klimatike dhe pandemia po i shtyjnë më shumë njerëz në krizë, dhe disa drejt urisë.

OKB vlerësoi se 339 milionë njerëz në mbarë botën do të kenë nevojë për një lloj ndihme urgjente vitin e ardhshëm, 65 milionë njerëz më shumë se vlerësimi i një viti më parë.

Apeli vjetor i agjencive të OKB-së dhe organizatave të tjera humanitare thoshte se ofrimi i ndihmës për 230 milionë njerëzit më të rrezikuar në 68 vende do të kërkonte 51.5 miliardë dollarë rekord.

Ngjarjet klimatike, pasiguria ushqimore, shpërnguljet e detyruara dhe konflikti kanë shkaktuar një dëmtim të madh në një sërë vendesh, jo më pak në Ukrainë, ku pushtimi i plotë i Rusisë në shkurt ka lënë miliona njerëz në nevojë të madhe.

“Viti i ardhshëm do të jetë programi më i madh humanitar” që bota ka parë ndonjëherë, u tha gazetarëve në Gjenevë shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco