Furnizimi me armë dhe riparimi i rrjetit elektrik në qendër të takimit Blinken-Kuleba

Furnizimi me armë dhe riparimi i rrjetit elektrik në qendër të takimit Blinken-Kuleba

17:16, 30/11/2022

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u zotua sot të vazhdojë mbështetjen e NATO-s për Ukrainën në një takim me ministrin e Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba. Takimi dy palësh u zhvillua në kuadër të takimit të ministrave të jashtëm të NATO-s në Bukuresht të Rumanisë. Shefi i diplomacisë ukrainase tha se me homologun amerikan po kërkojnë zgjerimin e numrit të vendeve që do t’i bashkohen koalicionit kundër agresionit rus në Ukrainë.

Furnizimi i Ukrainës me armë dhe rindërtimi i rrjetit të saj të dëmtuar elektrik për t’i mbijetuar dimrit nën bombardimet ruse ishte çështja kryesore në takimin Blinken – Kuleba.

“Mbetët shumë e qartë për mua se mbështetja për Ukrainën është e fortë dhe e vendosur. Këtë e kam dëgjuar nga pothuajse të gjithë në takimin e NATO-s”, tha shefi i diplomacisë amerikane, Antony Blinken.

Kryediplomati ukrainas, Kuleba tha të mërkurën se diplomatët e NATO-s janë zotuar për armatosjen e Ukrainës, ndërsa njoftoi se me homologun amerikan po punojnë në zgjerimin e koalicionit kundër agresionit rus.

Populli i Ukrainës do të jetë shumë mirënjohës nëse kjo mbështetje jepet sa më shpejt dhe vazhdon për aq kohë sa është e nevojshme. Me Sekretarin Blinken po kërkojmë nëpër gjithë botën për më shumë ndihmë nga vende të tjera. Ne duhet të kemi më shumë vende që i bashkohen kësaj lufte të përbashkët për një botë që mbështetet në rregulla”, tha ministri ukrainas, Kuleta.

Vlerësimet e fundit janë se Rusia ka shkatërruar ose dëmtuar së paku 40% të sektorit energjetik ukrainas, duke lënë miliona pa ngrohje, energji elektrike apo ujë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për përdorimin e dimrit si armë kundër popullit të Ukrainës.

“Presidenti Putin po dështon në Ukrainë. Ai po reagon me më shumë brutalitet, duke sulmuar infrastrukturën e gazit, linjat e energjisë elektrike dhe po përpiqet t'i lërë ukrainasit pa ujë, energji elektrike, drita dhe ngrohje”, tha zoti Stoltenberg.

“Rusia ka kthyer pjesë të Detit të Zi në një zonë lufte. Ne shohim raketa nga luftanijet që bijnë mbi qytete të Ukrainës. Forcat ruse, natyrisht, bllokojnë portet e Ukrainës, duke shkaktuar atë që ka qenë kriza më e keqe e sigurisë ushqimore në vite”, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken.

SHBA-ja njoftoi se do i jap Ukrainës mbi 53 milionë dollarë ndihmë për rrjetin elektrik, krahas 55 milionë dollarëve në ndihma urgjente për gjeneratorë për të ndihmuar në rivendosjen e energjisë dhe ngrohjes./VOA/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco