Themeluesi i ‘Alibaba-s’ jeton në Tokio prej gjashtë muajsh

Themeluesi i ‘Alibaba-s’ jeton në Tokio prej gjashtë muajsh

09:27, 30/11/2022

Sipërmarrësi kinez Jack Ma ka jetuar në Tokio për gati gjashtë muaj, pas goditjes së Pekinit në sektorin e teknologjisë, raportoi të martën Financial Times.

Bashkëthemeluesi i “Alibaba Group Holding Ltd.” e ka shoqëruar qëndrimin e tij në Japoni me udhëtime në fshat dhe vizita të rregullta në SHBA dhe Izrael, tha gazeta londineze, duke cituar njerëz me njohuri për vendndodhjen e tij.

Ma është një mik i ngushtë i Masayoshi Son, themelues i SoftBank Group Corp. me bazë në Tokio dhe një investitor i hershëm në Alibaba.

Dikur lideri teknologjik më i pasur dhe më i shquar i Kinës, Ma u tërhoq nga vëmendja vitet e fundit pasi kritikat e tij ndaj rregullores së qeverisë e futën në telashe me Pekinin, duke prishur ofertën publike fillestare të gjigantit fintech Ant Group Co.

Kjo u pasua nga një goditje e gjerë ndaj sektori privat në Kinë, veçanërisht për të frenuar fuqinë e firmave të internetit. Daljet e tij të rralla publike që atëherë janë ndjekur nga afër.

Në Tokio, Ma ka qëndruar në një pjesë të vogël të klubeve private të anëtarëve në rrethet qendrore të Ginza dhe Marunouchi, tha FT-ja.

Ai gjithashtu ka sjellë me vete shefin e tij personal dhe stafin e sigurisë dhe është bërë një koleksionist entuziast i artit modern, shtoi gazeta.

Ma, më parë një grup i profilit të lartë në konferencat e biznesit, udhëhoqi donacione ndërkombëtare në shkallë të gjerë të pajisjeve mbrojtëse dhe pajisje të tjera që i duheshin botës në ditët e para të pandemisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco