Vazhdojnë protestat në Kinë, rastet me Covid pësojnë rënie të lehtë

Vazhdojnë protestat në Kinë, rastet me Covid pësojnë rënie të lehtë

08:21, 30/11/2022

Autoritetet shëndetësore të Kinës njoftuan sot një rënie të lehtë të infeksioneve SARS-CoV-2 në baza 24-orëshe për të dytën ditë radhazi, duke raportuar 37,828 infeksione, 4,288 me simptoma të COVID-19 dhe 33,540 asimptomatike, të cilat i numërojnë veçmas.

Nuk u raportua asnjë vdekje për shkak të komplikimeve të COVID-19, gjithashtu për të dytën ditë radhazi.

Zyrtarisht, numri i vdekjeve nga pandemia në vendin gjigant aziatik me 1.4 miliardë banorë ka mbetur i pandryshuar, në 5.233 të vdekur nga gjithsej 319.536 infeksione me simptoma, sipas numrave të Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë (s.s. i Ministrisë së Shëndetësisë Kineze. ).

Të hënën u njoftuan një rekord 40,347 raste, nga të cilat 3,822 shfaqën simptoma.

Tre vjet pas shpërthimit të pandemisë, pakënaqësia për masat e rrepta të kontrollit për të parandaluar përhapjen e virusit tani është përhapur në vend, me protesta të mëdha që po zhvillohen në Pekin, Shangai dhe qytete të tjera të mëdha gjatë fundjavës. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco