Kroacia i afrohet shumë përdorimit të euros, miraton Buxhetin e parë me monedhën europiane

Kroacia i afrohet shumë përdorimit të euros, miraton Buxhetin e parë me monedhën europiane

07:52, 30/11/2022

Kroacia iu afrua adoptimit të plotë të euros të martën pasi qeveria e vendit miratoi një plan shpenzimesh që hyn në histori. Zagrebi miratoi Buxhetin e tij të parë në monedhën e përbashkët evropiane, përpara hyrjes së tij në Eurozonë më 1 janar 2023.

“Futja e euros do të forcojë ekonominë tonë, do të jetë një spirancë stabiliteti, do të na bëjë më rezistentë dhe më të mbrojtur nga goditjet dhe krizat e jashtme dhe do të kontribuojë në përmirësimin e klimës së investimeve”, tha ministri i Financave Marko Primorac, duke shpallur planin.

Eurozona është një grup prej 19 shtetesh anëtare të BE-së, kryesisht në Evropën perëndimore dhe jugore, së bashku me vendet baltike, të cilat përdorin euron si monedhën e tyre. Republika e Kroacisë, një vend i vogël ballkanik në detin Adriatik, do të jetë anëtari më i ri i saj.

Ky buxhet i parë i këtij lloji i llogaritur në euro u miratua me 77 vota pro dhe 50 kundër në parlamentin 151-vendësh të Zagrebit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco