Paralajmëron Zelensky: Rusia po planifikon ‘sulme të reja’

Paralajmëron Zelensky: Rusia po planifikon ‘sulme të reja’

09:51, 28/11/2022

Forcat dhe qytetarët ukrainas duhet të përgatiten për “sulme të reja”, ka paralajmëruar presidenti Volodymyr Zelensky.

Ndërsa temperaturat lëvizin rreth ngrirjes në të gjithë vendin dhe banorët vazhdojnë të përballen me ndërprerje të energjisë elektrike, udhëheqësi ukrainas ka paralajmëruar se kriza “nuk do të qetësohet”, shkruan Sky News.

“Ne e kuptojmë se terroristët po planifikojnë sulme të reja”, tha Zelensky në fjalimin e tij video të natës.

“Dhe për sa kohë që ata kanë raketa, ata, për fat të keq, nuk do të ndalen”.

Zelensky vazhdoi të thoshte se java e ardhshme mund të jetë po aq e vështirë sa java e kaluar, kur sulmet ndaj infrastrukturës së energjisë elektrike shkaktuan ndërprerjet më akute të energjisë që kur trupat ruse filluan agresionin në shkurt.

Ai shtoi: “Forcat tona të mbrojtjes po bëhen gati, i gjithë vendi po bëhet gati”.

“Ne – duke përfshirë edhe partnerët tanë – kemi përpunuar të gjithë skenarët”. 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco