'S'duam teste Covid, duam liri': Policia kineze iu kundërpërgjigjet protestave pas rebelimit kundër kufizimeve

'S'duam teste Covid, duam liri': Policia kineze iu kundërpërgjigjet protestave pas rebelimit kundër kufizimeve

07:45, 28/11/2022

Autoritetet kineze kanë filluar të godasin demonstruesit pas protestave të para kundër politikave të rrepta për "zero-COVID" të vendit gjatë fundjavës.

Dy persona u arrestuan nga policia në Shangai të hënën pas trazirave, me oficerët që thanë se të arrestuarit "nuk iu bindën" rregullave.

Protestat shpërthyen të premten pas një zjarri vdekjeprurës në një apartament në qytetin Urumqi, në provincën Xinjiang. Shumë besojnë se incidenti u përkeqësua nga masat e tepërta të bllokimit që penguan përpjekjet për shpëtimin e tyre.

Censorët e qeverisë thuhet se po punonin shumë të hënën për të fshirë të gjitha gjurmët e demonstratave, të cilat u përhapën në Pekin, Shangai dhe Ëuhan.

Zemërimi i publikut është fokusuar në vdekjen e dhjetë personave në flakët e banesës dhe në kufizimet shëndetësore të konsideruara të tepruara dhe kundër lirisë. Por janë shprehur edhe kritika më të gjera ndaj liderit kinez Xi Jinping dhe partisë së tij komuniste.

Të dielën, turma të mëdha u ngritën dhe filmuan ndërsa policia filloi të shtynte njerëzit që ishin mbledhur në Shangai, me oficerët që kishin larguar qindra të tjerë me forcë vetëm disa orë më parë.

Ata bërtisnin: “Nuk duam teste PCR, duam liri!” sipas një dëshmitari që nuk ka dashur të përmendet nga frika e hakmarrjes.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco