Koreja e Veriut kryen testimin e raketave me rreze të gjatë mbi Japoni

Koreja e Veriut kryen testimin e raketave me rreze të gjatë mbi Japoni

11:41, 04/10/2022

Koreja e Veriut e armatosur bërthamore testoi një raketë balistike më tej se kurrë më parë të martën, duke e dërguar atë të fluturonte mbi Japoni, për herë të parë në pesë vjet, transmeton Syri.net Kosova.

Ishte raketa e parë e Koresë së Veriut që ndoqi një trajektore të tillë që nga viti 2017, dhe rrezja e saj e vlerësuar prej 4,600 km ishte më e gjata e udhëtuar nga një raketë testuese e Koresë së Veriut, e cila zakonisht ngritet lart në hapësirë ​​për të shmangur fluturimin mbi vendet fqinje.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kontaktoi me homologët e tij koreano-jugor dhe japonezë, gjatë të cilave ata "dënuan ashpër" testin, shkruan Reuters.

Nisja shkel rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilat kanë vendosur sanksione mbi programet bërthamore dhe raketore të Koresë së Veriut./Syri.net Kosova/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco