Ministri i Jashtëm i Ukrainës fillon turneun në Senegal të Afrikës

Ministri i Jashtëm i Ukrainës fillon turneun në Senegal të Afrikës

09:43, 04/10/2022

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba ka vizituar Senegalin, transmeton Syri.net Kosova.

Ka pasur bujë mediatike në Senegal pas një vizite në Dakar nga Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës, Dmytro Kuleba, i cili po nis një turne në Afrikë.

Diplomati ukrainas takoi ministrin e jashtëm të Senegalit Aissata Tall Sall dhe ata nënshkruan disa marrëveshje dypalëshe bashkëpunimi.

Kuleba është në një turne të dukshëm kundërsulmues pas një vizite në kontinent nga kryediplomati rus Sergei Lavrov në korrik, përpara planeve për të pritur samitin e dytë Rusi-Afrikë në Etiopi vitin e ardhshëm, shkruan BBC.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë vazhdimisht thirrje udhëheqësve afrikanë për të dënuar Rusinë për pushtimin e vendit të tij./Syri.net Kosova/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco