Ukraina rimer disa territore në anën jugore të saj

Ukraina rimer disa territore në anën jugore të saj

09:29, 04/10/2022

Trupat ukrainase kanë rimarrë më shumë territor në rajonet e aneksuara ilegalisht nga Rusia, transmeton Syri.net Kosova.

Zyrtarëtnga Rusia në Kherson konfirmuan avancimin, por thanë se forcat e Moskës po gërmonin.

Në lindje, forcat ukrainase u futën në rajonin e Luhanskut të kontrolluar nga Rusia.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky tha se "ka vendbanime të reja të çliruara në disa rajone".

Duke folur gjatë fjalimit të tij të natës, Presidenti Zelensky tha se "luftimet e ashpra vazhdojnë në shumë zona", por ai nuk dha detaje. 

Përparimi i kundërsulmeve të Ukrainës është ruajtur nga afër dhe gazetarët janë mbajtur kryesisht larg vijave të frontit, shkruan BBC.

Por në jug, Vladimir Saldo, udhëheqësi rus në rajonin Kherson, pranoi se forcat ukrainase kishin depërtuar pranë Dudchany, një qytet në lumin Dnipro rreth 30 km në jug të vijës së mëparshme të frontit./Syri.net Kosova/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco