Nëndetësja ruse që ngriti në këmbë NATO-n, 'arma shkatërruese e botës'

Nëndetësja ruse që ngriti në këmbë NATO-n, 'arma shkatërruese e botës'

23:59, 03/10/2022

Presidenti rus, Vladimir Putin ka vendosur nëndetësen më të madhe në botë, e cila mund të jetë e armatosur me “torpedo” të tmerrshëm bërthamor “dron apokalipsi”, thuhet se kështu ka paralajmëruar NATO shtetet e saj anëtare.

Ndërsa, Putini e fut botën në momentin më të rrezikshëm që nga pushtimi i tij në Ukrainë. Ekziston frika se siluri gjigant i Rusisë me aftësi bërthamore është tani në rrugën e luftës. Thuhet se avioni i fuqishëm K-329 Belgorod mund të shkaktojë cunami radioaktiv dhe të zhdukë brigjet e armikut me silurin e tij nënujor të dromëve.

Nëndetësja është më e gjata e ndërtuar ndonjëherë në botë. Detajet e sistemit shtytës nënujor me shpejtësi të lartë 125 mph të nëndetëses kanë qenë prej kohësh një sekret rus.

Por, NATO- ja tani u ka dërguar një paralajmërim rrëqethës vendeve anëtare për vendndodhjen e makinës luftarake 14,700 tonëshe, raporton La Repubblica.

Belgorod, aktualisht, thuhet se është zhytur në ujërat e Arktikut dhe NATO ka frikë se Putini do ta përdorë si mision për të testuar armën për herë të parë.

Putin u zotua se do të përdorë “çdo mjet” për të mbrojtur katër rajonet ukrainase të aneksuara në Rusi, derisa rriti edhe kërcënimet bërthamore.

Eksperti i mbrojtjes, HI Sutton tha për La Reppubblica: “Është një lloj arme krejtësisht e re që do t’i detyrojë marinat perëndimore të ndryshojnë planifikimin e tyre dhe të zhvillojnë kundërmasa të reja”.

Jens Stoltenberg, i cili kryeson aleancën ushtarake perëndimore, tha se lëvizja e Putinit për t’i bërë katër rajone të Ukrainës pjesë të Rusisë e ka sjellë botën një hap më pranë Harmagedonit bërthamor.

“NATO rikonfirmon mbështetjen e saj të palëkundur për pavarësinë, sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Ne mbetemi të vendosur në ofrimin e mbështetjes për Ukrainën, ndërsa ajo vazhdon të mbrohet kundër agresionit të Rusisë, për aq kohë sa duhet”, është shprehur gjenerali i NATO-s.

Nga ana tjetër, Kremlini ka thënë se nën-përbindëshi do të mbajë deri në tetë “Poseidone”, secila prej 79 metrash e gjatë. Belgorod është përshëndetur më parë si një “ndryshues i lojës” për marinën e Putinit, pasi pësoi një seri poshtërimesh në luftën në Ukrainë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco