Ish-komandanti i CIA-s: SHBA dhe NATO do ta shkatërrojnë Rusinë nëse përdor armë bërthamore

Ish-komandanti i CIA-s: SHBA dhe NATO do ta shkatërrojnë Rusinë nëse përdor armë bërthamore

16:42, 03/10/2022

Kërcënimet bërthamore të Kremlinit kanë shkaktuar paralajmërime të ashpra nga Perëndimi. Ish-shefi i CIA-s paralajmëroi veçanërisht se SHBA dhe aleatët e saj në NATO do të shkatërronin Rusinë nëse Vladimir Putin do të përdorte armë bërthamore në luftën me Ukrainën.

David Petraeus në një program ABC tha se kërcënimet e bëra nga Putin duhet të merren seriozisht dhe se presidenti rus është në dëshpërim për sa kohë që realiteti i luftës është i pakthyeshëm.

Kujtohet se Putini nënshkroi një marrëveshje për aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës , disa ditë pasi trupat ruse u detyruan të tërhiqen nga qyteti i rëndësishëm strategjik i Limanit, i vendosur në një nga katër rajonet e aneksuara.

Ndërsa nënshkroi marrëveshjen, Putin fajësoi Perëndimin "satanik" dhe premtoi të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur territorin rus. Kjo shenjë u konsiderua një kërcënim bërthamor.

Në të njëjtën kohë, ish-komandanti i CIA-s theksoi se megjithëse Ukraina nuk është ende anëtare e NATO-s, SHBA dhe Aleanca e Atlantikut të Veriut mund të zbatojnë një plan reagimi.

“ NjĂ« sulm bĂ«rthamor Ă«shtĂ« i tmerrshĂ«m. Nuk mund tĂ« mbetet pa pĂ«rgjigje ”, vuri nĂ« dukje  Petraeus.

“ Zelensky dhe Ukraina janĂ« mobilizuar shumĂ« mĂ« mirĂ« se Rusia ”, shtoi ish-komandanti i CIA-s. " Ukraina ka rekrutuar, trajnuar, pajisur, organizuar dhe punĂ«suar forca mĂ« tĂ« mira se Rusia ."

" Asnjë sasi e mobilizimit, aneksimit dhe kërcënimeve bërthamore nuk mund ta nxjerrë Putinin nga situata e pafavorshme e luftës në të cilën është gjendur ," shtoi Petraeus.

" Në një moment, negociatat do të duhet të fillojnë, siç ka thënë Presidenti Zelensky, " shtoi ai.

Ai gjithashtu vuri në dukje se Rusia " është goditur nga një mijë sanksione si një ndëshkim për aneksimin, gjë që tregon se përgjigjet e Perëndimit nuk janë ezauruar "

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco