Zelensky 'sfidon' Putinin, parashikon se çfarë do të ndodhë tani

Zelensky 'sfidon' Putinin, parashikon se çfarë do të ndodhë tani

13:00, 03/10/2022

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky , siguroi se flamuri i vendit të tij tashmë po valëvitet në shumë vende në Donbas ku Rusia mbajti referendume aneksimi që ai i cilësoi si "farsë".

“Rusia organizoi një farsë në Donbas. Një farsë absolute që ai donte ta paraqiste si referendum ” është shprehur  presidenti ukrainas në mesazhin e tij të zakonshëm gjatë natës.

Përveç kësaj, ai shtoi se ata inskenuan një "numër" , kalonin shtëpi më shtëpi me " mitraloz ", shpërndanin copa letre dhe propagandistët merrnin firma në zonat e pushtuara.

 "Por tani flamuri ukrainas valvitet atje," u shprhe Zelensky.

Rëndësia e Lima

Sipas presidentit, i cili ka treguar trimëri dhe guxim të jashtëzakonshëm, gjatë këtyre javëve flamujt ukrainas po valvitën  në Donbas, si rezultat i rimëkëmbjes së territoreve të pushtuara nga forcat pushtuese ruse dhe “javën e ardhshme do të ketë edhe më shumë ”.

Ai iu referua shprehimisht qytetit Liman , në rajonin e Donetskut, ku trupat ukrainase tashmë kanë hyrë dhe kanë dëbuar me forcë ushtrinë ruse.

 “Flamuri ukrainas tashmë po valëvitet në Limán dhe do të qëndrojë atje. Në atë vend nuk ka asnjë gjurmë të referendumit ”, theksoi ai.

Gadishulli i Krimesë

Zelenski këmbënguli se Ukraina nuk do të dorëzohet dhe do të rimarrë të gjithë territorin e saj , i cili përfshin gadishullin e Krimesë, të aneksuar nga Rusia në 2014. 

Kjo është një enklavë gjeopolitike për të cilën gjatë historisë janë përplasur kombe dhe perandori të shumta: kontrolli i Deti i Zi është një aset kritik për mbizotërimin në Evropën Lindore, Kaukazin dhe Gadishullin Anatolian .

“Ukraina do të marrë atë që i takon, në lindje dhe në jug. Tani po tentohet të marrim dhe Krimean që u aneksua në 2014. Aty do të jetë i pranishëm edhe flamuri ynë ” u shpreh Zelenskyy.

Biseda me Macron

Zelenskyy deklaroi gjithashtu se ka pasur bisedime me presidentin francez, Emmanuel Macron .

 “Ne diskutuam rëndësinë e përmirësimit të mbështetjes mbrojtëse të Ukrainës. Duke prekur çështjen e shantazhit bërthamor nga Rusia, diskutuam situatën në termocentralin Zaporizhzhia, çmilitarizimin e menjëhershëm të tij”, tha presidenti ukrainas.

 “Ne presim një reagim të fortë nga bota në lidhje me veprimet e paligjshme të Rusisë, veçanërisht përmes forcimit të presionit të sanksioneve, ” përfundoi fjalimin e tij Zelenskyy.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco