Rusia kontrabandon grurin ukrainas për të paguar luftën e Putinit, gazetarët zbulojnë anijen Në foto: Anija e mallrave Laodicea

Rusia kontrabandon grurin ukrainas për të paguar luftën e Putinit, gazetarët zbulojnë anijen

07:44, 03/10/2022

Beirut - Kur anija e mallrave me shumicë Laodicea u ankorua në Liban verën e kaluar, diplomatët ukrainas thanë se anija po transportonte grurë të grabitur nga Rusia dhe u kërkuan zyrtarëve libanezë ta konfiskonte anijen.

Moska e quajti pretendimin "të rremë dhe të pabazë", dhe prokurori i përgjithshëm i Libanit mbajti anën e Kremlinit dhe deklaroi se 10,000 tonë miell elbi dhe gruri nuk ishin vjedhur dhe lejoi që anija të shkarkohej.

Por një hetim nga Associated Press dhe seria e PBS "Frontline" ka zbuluar se Laodicea, në pronësi të Sirisë, është pjesë e një operacioni të sofistikuar kontrabande të drejtuar nga Rusia që ka përdorur polica ngarkesash të falsifikuara lundrimi në det për të vjedhur drithëra ukrainase me vlerë të paktën 530 milionë dollarë. - para që kanë ndihmuar në ushqyerjen e makinës luftarake të Presidentit Vladimir Putin.

AP përdori imazhe satelitore dhe të dhëna pajisjesh radio detare për të gjurmuar tre duzina anije që kryenin më shumë se 50 udhëtime për transportimin e grurit nga zonat e pushtuara nga Rusia të Ukrainës për në portet e Turqisë, Sirisë, Libanit dhe vendeve të tjera. Gazetarët shqyrtuan policat e ngarkesave, kontrolluan postimet e mediave sociale dhe intervistuan fermerë, transportues dhe zyrtarë të korporatave për të zbuluar detajet e operacionit masiv të kontrabandës.

Vjedhja e vazhdueshme, për të cilën ekspertët ligjorë thonë se është një krim i mundshëm lufte, po kryhet nga biznesmenë të pasur dhe kompani shtetërore në Rusi dhe Siri, disa prej tyre tashmë përballen me sanksione financiare nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Ndërkohë, ushtria ruse ka sulmuar fermat, kapanonet e grurit dhe objektet e anijeve ende nën kontrollin e Ukrainës me sulme artilerie dhe ajrore, duke shkatërruar ushqimet, duke rritur çmimet dhe duke reduktuar rrjedhën e drithit nga një vend i njohur prej kohësh si shporta e bukës së Evropës.

Në foto: Anija e mallrave Laodicea lundroi përmes ngushticës së Bosforit në Stamboll, Turqi, më 7 korrik 2022. Një hetim i Associated Press tregoi se anija, në pronësi të qeverisë siriane, është pjesë e një operacioni të gjerë kontrabande të drejtuar nga Rusia që ka transportuar grurin ukrainas të vjedhur, nga portet në Krimenë e pushtuar - te klientët në Lindjen e Mesme.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco